| MarinasChristy a întrebat:

Nu reusesc sa stabilesc o conexiune de internet prin ethernet (uidentified network/no network conexion) imi apare cand bag cablul in laptop. Daca creez o noua conexiune din control panel imi este setata automat ca dial-up si nu stiu cum as putea rezolva problema. Ideea e ca as dori sa folosesc laptopul pe post de mobile hotspot pentru ca are optiunea, insa nu pot fara a stabili conexiunea ethernet, ce as putea face?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a crea o conexiune UTP (ethernet) trebuie sa ai:
- mufa ethernet in laptop
- driverele de retea instalate
- cablu ethernet conectat la o sursa de semnal (conexiune direct de la furnizorul de internet sau la iesirea Lan a unui router /modem

Daca conditiile de sus sunt indeplinite, atunci creezi o noua conexiune, pe parcursul "vrajitorului".
La paginile din vrajitor trebuie sa alegi modalitatea conexiunii /optiunilor INAINTE sa faci pasul la paginile urmatoare.

Tu ai facut greseala ca ai tot dat click pe butoanele OK si Next (urmatorul), fara sa citesti ce scrie acolo... happy

| iwefgOficiall a răspuns:

Este o problema comuna multe laptopuri nu vin cu driverele pentru chipseturi lan gpu. etc. cauta modelul laptopului pe goagal cu telefonul si ia driverul pe telefon si pune-l an laptop si instaleaza-l.