| Crisstinayy12 a întrebat:

Nu se mișcă lanțul de la bicicleta. Și când pedalez nu merge bița.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Bicicleta merge si fara ca lantul sa fie uns, doar ca "cinta", adica scirtiie, deci nu asta e problema.
Daca poti pedala, dar nu merge bicla, si nu se misca lantul, e posibil doar un lucru: ca lantul sa fi cazut de pe foaia de angrenaj al pedalierului (foaia dintata de la pedale). Atunci dai din pedale in gol, lantul ramane nemiscat, si in consecinta, si bita nu merge. Iar daca ai aparatoare de lant la pedale, e clar ca e asta, pentru ca nici nu poti vedea ca e cazut de pe foaie din cauza aparatorii.
Cu aparatoare, e mai greu de pus la loc lantul pe foaie, ca sa mearga usor trebuie sa dai aparatoarea jos, care e probabil fixata in doua sau trei suruburi de cadru. Apoi iei lantul cu mina si il fixezi pe foaia de angrenaj. Stii ca ai facut treaba buna atunci cand dai de cateva ori la pedale si se invirte fara probleme si roata din spate, adica bita functioneaza ca si inainte, normal.

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ce inseamna bița? big grin unge lantul cu ulei, probabil a ruginit de aceea nu se misca...

| GabiHard a răspuns:

Ai mai multe solutii:
incearca sa ungi lantul cu ulei sau schimba lantul

| Crisstinayy12 explică (pentru GabiHard):

Când il ating mi se face negre mâinile. Asta ar însemna că ar trebui să il ung?