| GaByX a întrebat:

Nu stiu cum sa fac sa imi reinstalez windowsul...am facut un cd butabil cu ashampoo cu xp sp2.am intrat in bios si am ales cd rom first boot device.iar cand salvezi si ies..imi arata acolo jos boot from cd/dvd: _ si atat.pcu se deschide normal...ce sa fac?

11 răspunsuri:
| Kyrie a răspuns:

Daca e bootabil vezi ce f trebuie sa apesi ca sa te faca sa alegi intre hard si cd/dvd, si alegi cd/dvd pentru a intra in setup, dar trebuie sa apesi o cheie imediat ce ai intrat in cd/dvd ca sa rulezi setup...

| GaByX explică (pentru Kyrie):

Nu prea am inteles..mai poti zice odata...a si da app eu am dvd dar cand aleg first device nu imi arata dvd ci doar cd rom

| GaByX explică (pentru Kyrie):

Nu prea am inteles ce ai zis.si app eu am dvd rw dar cand aleg acolo imi arata doar cd rom..aceasta poate fi cauza?

| Kyrie a răspuns (pentru GaByX):

Bios,cauti ceva legat de boot, cauti CD si dai pe DVD xD, simplu!

| TheRaul556 a răspuns:

Cand iti scrie jos press any key to boot from cd /dvd, apesi orice tasta rapid si dupa aceea continui tu instalarea. Daca nu merge metoda, reseteaza-ti biosul.

| GaByX explică (pentru TheRaul556):

Nu imi spune press any key..ci doar "Boot from cd/dvd".Si cum resetez BIOS-ul?

| GaByX explică (pentru GaByX):

Mai precizez ca am tras windows xp sp2 featured pack 2007

| GaByX explică (pentru GaByX):

Si ink ceva...prima optiune din advanced features acolo e hard disk boot device priority

| TheRaul556 a răspuns:

Dupa ce setezi din bios ca pe primul loc sa fie unitatea de cd rw/dvd rw, bagi cd cu windows si iti va aparea press any key to boot from cd

| TheRaul556 a răspuns (pentru TheRaul556):

Si dai pe orice tasta in afara de esc

| TheRaul556 a răspuns (pentru TheRaul556):

Si apesi pe orice tasta de exemplu pe y