| RealTake a întrebat:

Poate fi prescrisa o datorie neplatita in Germania catre o firma de internet? Si daca da in cat timp.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu legislatia germana dar presupun ca este cam la fel ca a noastra, la noi o asemenea datorie se prescrie in 3 ani de la data scadentei (data cand trebuia sa platesti).

3 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu, ba si creste in timp, ca la camatari, dobanda!

| RealTake explică (pentru danbnz):

Citisem un articol cum ca imprumuturi uriase la banci pot fi prescrise in termen de 5 ani dar nu sunt sigur.din ce am vazut pe acolo e vorba de sume grosute cu multe zerouri, eu avand o suma infirma.

| oz_1736 a răspuns:

Vreo 4/5 ani te vor cauta firmele de recuperari peste tot pe unde ai umblat si pe la toate numerele de telefon care au avut treaba cu tine. Daca nu te gasesc ai scapat. Mai depinde si suma, daca merita bataia de cap