| Panteraa a întrebat:

Pot sa imi fac pasaportul in alt judet, oras? De exemplu eu sunt din Suceava si o sa fiu studenta la Cluj, pot sa fac acolo pasaport? Si ce taxe mai trebuie platite acum? Stiu ca s-a schimbat ceva.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cererile pentru pasaport se pot depune la serviciul de pasapoarte de la domiciliu, la resedinta (flotant) ori si la alt serviciu de pasapoarte, daca exista motive obiective care impiedica deplasarea la serviciul de care apartine domiciliul, conform L.248/2005, cu md. ulterioare, citez:
"ART.15.(1) Paşaportul simplu se eliberează, la cerere, cetăţenilor români care îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege şi nu se află în una dintre situaţiile de suspendare a dreptului de a călători în străinătate.
(2) Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple se depun personal de către solicitanţi, în ţară, la serviciile publice comunitare pentru evidenţa persoanelor ori la serviciile publice comunitare pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple în a căror rază de competenţă au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, iar în străinătate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României.
(3) În cazul în care, din motive obiective, solicitantul paşaportului simplu nu se poate prezenta la serviciul public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple de la domiciliu sau reşedinţă, cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple pot fi depuse la cel mai apropiat serviciu public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple."

| Caro34 a răspuns:

Daca vei avea domiciliu stabil / permanent in Cluj poti, altfel nu cred! Pt cealalta intrebare, ti-au raspuns deja colegii mei! Numai bine!

| Roxin a răspuns:

Buna!
Da, il poti face oriunde dar e recomandat sa il faci in judetul de resedinta (e Romania, din pacate).
Platesti doar taxa de trezorerie 258 de lei pentru pasaport electronic simplu sau 96 de lei pentru cel temporar. Cu chitanta mergi la directia de pasapoarte impreuna cu buletinul si gata. Cel temporar e gata in aceeasi zi de obicei, cel simplu e gata cam in 14 zile lucratoare, dar merge mai iute de obicei.
O zi buna!

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru Roxin):

Si la coada se sta mult? laughing)

| Roxin a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Uuuuu, nu ai idee. Mai ales cand vin coloratii care pleaca in Anglia. laughing) Si mai dai la ghiseu si de o doamna care nu a intretinut relatii sexuale in ultimii 20 de ani...fa tu calculul. laughing

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru Roxin):

rolling on the floor))) sad nu ma mai duc atunci

| Feraru_Silviu_1969 a răspuns:

Daca sunt din ilfov pot face pașaportul în oradea