| MembruNou74763e21 a întrebat:

Pot să refuz o colaborare cu agenția AJOFM, după ce s-ar fi depus dosarul pentru serviciul de mediere a muncii?
Asta a fost întrebarea scurtă.
„Cea" lungă:
Astăzi m-am gândit la o problemă pe care aș putea-o întâmpina în viitorul apropiat. Cum stau lucrurile: m-am hotărât să completez și să depun un dosar la serviciile de mediere pentru încadrarea în muncă din cadrul AJOFM, luna viitoare (urmează să plec pentru ceva timp din țară). Și m-am mai hotărât, de asemenea, să bag și un dosar pentru o facultate, știind că am dreptul la un program gratuit de licență, conform legii. Eu, știind că cu AJOFM-ul nu merge ca și cum dacă ai lovi, ar și crăpa de-ndată, nu mă pot aștepta să mă sune vreun angajator din nu știu ce localitate, să mă leg de un contract cu el, chiar și cu subvenția aia promisă (trebuind apoi să înnoiesc cererea la 6 luni dacă ar fi eșec de colaborare). Eu pot să depun acolo un dosar și să nu fie deloc băgat în seamă. Ar fi prea ușor dacă ar fi invers. Problema este că mă gândeam cam așa - dacă o să am norocul, până în toamna asta, să mă contacteze de la agenție că dosarul meu a fost luat în seamă, să renunț (până să o încep, să nu pierd un an bugetat degeaba) la dosarul de facultate, să-l retrag? Pe partea cealaltă, dacă nu sunt contactat, pot pur și simplu să o las baltă cu AJOFM-ul și să continui cu studiile de facultate? Dacă aș fi chemat, în caz că ar vrea un angajator (din altă localitate) de o colaborare? Dacă refuz după ce am început anul ăla bugetat, dau de belea sau nu? Că și așa, mai ușor pot să îmi găsesc de lucru dacă sunt student, decât dacă mă apuc să trag ca la loz cu AJOFM (ce garanție ar fi?). Am avut și probleme medicale înainte. Am vrut să apelez la spitalul de urgență pentru operație, dar doamna medic de familie îmi dădea de înțeles că nu se poate pentru că nu sunt asigurat. Am și acum una, dar s-a mai diminuat (întrebarea anterioară ar descrie problema). Cu studenția, e mai ușor să fiu asigurat, fără întreruperi. Dar dacă sunt angajat se poate întâmpla orice ca acel contract să fie încheiat și eu să rămân neasigurat?
Numai cineva care știe, să răspundă!
Dacă nimeni nu-mi va da răspunsul la întrebare până să plec din țară, s-ar putea să întreb direct la AJOFM. Mulțumesc anticipat și numai bine!

1 răspuns:
| Catrice a răspuns:

Nu mai bine întrebi tu direct de pe acum decât sa aștepți?!