| grigor3 a întrebat:

Poti sa pelci in alta tara de unul singur, iti poti gasi de lucru? trebuie neaparat sa ai pe cineva care lucreaza acolo?

6 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai banii mai multi in buzunar la plecare. Fara banii nu poti faci nimic.Si daca mergi la o cunostinta trebuie sa ii platesti cat stai la el.Si daca nu ai noroc atuncii sa i-ti gasesti ceva banii tot se cheltuie.Mai bine vorbeste cu cineva care lucreaza in strainatate si mergi la sigur.Asta este parerea mea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti poti gasi de lucru... intrebare e ce faci pana atunci?

| anonimg a răspuns:

Pai intai iti trebuie sa iti asiguri un loc de dormit, o chirie. Si trebuie sa cunosti pe cineva care poate sa bage pe cineva in chirie. Gasesti poate si a doua zi daca mergi sa cauti romani si pe care sa-i intrebi daca cunosc pe cineva cu loc de chirie. Pana atunci poti dormi si in gara sau la aeroport, dar e dificil.
O alta problema este ca nu prea se omoara nici o gazda sa bage pe cineva in chirie daca "oaspetele" nu are de lucru.
Apoi iti cauti de lucru; dar unde, ce si cum? Eu nu as face experienta asta decat daca as avea "spatele asigurat" -adica o suma de bani pe care sa-mi permit sa o pierd in caz ca in 3-4 saptamani nu gasesc nimic de lucru. In timpul acesta trebuie sa ai bani ca sa traiesti acolo. Pretul mancarii este la fel ca in tara; dar chiriile si intretinerea sunt extrem de mari acolo(Spania, Italia, Anglia, si orice tara din ue).

| CuriousStuff a răspuns:

In tarile din UE poti, poti sa mergi fara si sa-si cauti acolo. Daca nu ai pe nimeni trebuie sa stii limba binisor, ca sa poti sa dai un interviu pentru angajare si sa intelegi ce iti spun aia sa faci, ce acte iti trebuie, etc. Daca mergi ca necalificat nu te astepta sa faci nu stiu cati bani sau sa lucrezi intr-un birou, o sa primesti, daca ai noroc o munca de jos. Pentur restul iti trebuie cursuri sau experienta, de exemplu daca vrei sa lucrezi pe santier iti trebuie pe langa multe acte (care costa) si un curs de protectia muncii pe care ti-l platesti tu si costa in jur de 200-300 de Euro.
Iti trebuie si bani de buzunar cat sa poti trai 1-2 luni si sa ai si bani de bilet sa te intorci daca nu gasesti nimic. Deci in jur de 3000 de Euro iti trebuie daca vrei sa nu ramai acolo undeva pe sub vreun pod.

| AlbNegru09 a răspuns:

Nu poți să pleci intr-o țară străină de unul singur. Dece?
Ca să mergi în străinătate trebuie să mergi la sigur, stiind că o să si de lucru.
In străinătate este greu nu stau banii pe garduri ca să-i poți lua, trebuie să munceşti pentru ei. Într-adevăr este un salar mai mare ca în românia, dar sunt cheltuieli: chiria+facturile dacă nu sunt incluse.
Sunt mulți românii care sunt în străinătate şi şi-au primit țepe, nu i-au plătit la românii de ai noştri. Cunosc cazuri. Eu fiind în țară, nu e uşor. Dar cei de acasă cred că dacă mergi pentru un timp esti super bogat.

| ZetZ a răspuns:

Iti poti gasi de munca cu firme din Romania care trimit romani in strainatate, daca vrei in schimb locuri stabile si foarte bine platite trebuie sa te stabilesti acolo, deci in consecinta trebuie sa ai pe cineva acolo ca sa iti faca inregistrarea pe apartamentul/casa lor si asa iti poti gasi de munca. Sper ca te-am ajutat.