| Mihaispanzur782 a întrebat:

Sa presupunem ca dupa ce moare un om l-am "reinvia" daca prin absurd am reusi asta ar fi tot el? avand in vedere ca deja toti neuronii au murit? adica ar fi probabil un alt om, cu alte amintiri.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cum sa aiba amintiri, daca toti neuronii i-au murit? laughing
Mici macar de repirat n-ar mai putea tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Mihaispanzur782):

Doar daca am face o copie despre intreg continutul creierului lui, iar ulterior am reincarca in alt creier sanatos.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Mihaispanzur782):

Tot ce stii acum ai sti si dupa copiere.
Doar ca, spre surpriza ta, ai avea un alt corp.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Mihaispanzur782):

Corpul (hardware-ul) nu.
Dar soft-ul se poate copia... happy

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Mihaispanzur782):

Daca ai murit, dar inca nu e coma cerebrala sau s-a facut copia inainte de moarte, atunci teoretic ar fi posibil sa se replanteze toate cunostintele salvate si sa-ti continui viata in alt corp, cu constiinta ca esti tot tu, dar arati altfel.
Daca s-ar face clonarea corpului si s-ar copia in el continutul creierului tau, atunci poate nici nu ti-ai da seama ca esti "altfel".

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Mihaispanzur782):

Amintirile si constiinta sunt informatii stocate in memoria, in creierul tau, ca si la un calculator.
Va urma in curand si vremea cand acele informatii se vor putea copia sau chiar inlocui.

Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns:

Daca tie iti paralizeaza o mana asta inseamna ca esti alt om? Nu. Asta inseamna ca esti acelasi om, dar cu capacitati mai putine acum.

Daca i-au murit neuronii si l-am invia asta inseamna ca i-am invia si (o parte din) neuroni. Deci ar fi acelasi om

| minrest a răspuns (pentru PainTech):

Sunt foarte multi oamenii carora le-au murit brusc o mare parte din neuroni, si putem observa, vorbind cu ei, ca nu mai sunt aceeasi. Asta se se intampla cand un om sufera un ACV.

| PainTech a răspuns (pentru minrest):

Daca iti tai o mana, asta inseamna ca tu nu mai esti tu? Desigur, nu mai esti exact cum erai inainte, dar inca esti tu.

Daca celulele umane mor si se inlocuiesc la fiecare 7 ani (care e un studiu adevarat) asta inseamna ca sunt alt om la fiecare 7 ani?

| minrest a răspuns (pentru PainTech):

Viata psihica a unui om este in creier (nu in mana), mai precis in neuronii din creier. Daca neuronii mor in mod natural, putini si distribuiti aleatoriu, mintea poate completa fragmentele de informatie pierdute, dar daca mor brusc in masa, cu informatia pierduta se pierde si o parte din personalitate. Din pacate.

| RealKing01 a răspuns:

Pai... dupa ce el se schimba smug, i se creaza alti neuroni, altii mor, altii se nasc intelegi?

| Anonimul699 a răspuns:

Practic,da