| venusdoom a întrebat:

Sa presupunem ca s-a facut o comanda pe site-uri de genul : aliexpress, ebay, amazon, etc.
Sa presupunem ca a fost primita instiintarea ca a ajuns in tara, dar avizul ia-l de unde nu-i. Si doara, cei de la vama de ce ti-ar da ceva fara foaia respectiva.
Nu cred ca sunt singura care comanda si e pur si simplu ghinionist/a, de exemplu : ajunge coletu in 15 zile si mai trebuie inca 15 zile ca sa ajunga avizul la mine.
Am fost sa intreb, mi-au spus ca mie nu-mi dau avizele sa-l astept pe postas..
Intrebarea e : ce e de facut cand stii ca ai produsele in tara, dar nu ai avizul? Postasu nefiind de gasit la telefon.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la oficiul postal de care apartii si intreaba. Daca nu este, mergi la oficiul postal judetean unde se vamuieste. Daca nu stii si-mi spui de unde esti poate te pota juta!

| venusdoom explică (pentru Salontanul):

Sunt din Timisoara.
La oficiul postal de care apartin am fost si nu am rezolvat nimic.

| Salontanul a răspuns (pentru venusdoom):

Oficiul Poștal Nr. 2 Vama
Telefon: 0256 221 021
Adresa: Iosefin - Dâmbovița, Timisoara.
Pe instintare nu scrie unde sa te duci?

| Salontanul a răspuns (pentru venusdoom):

Pune o poza pe net sa o vad si eu cu fata-verso la instintare.

| venusdoom explică (pentru Salontanul):

Problema e ca nu am primit instintarea si de ea am nevoie ca sa ridic coletele de la vama. Am incercat sa dau de postas, ca el le aduce, dar se pare ca si-o schimbat numarul.
As vrea sa stiu daca e vreo sansa sa intru personal in posesia avizului, sa nu mai stau dupa postas.
Pentru ca plateam taxa de magazinaj la vama doar pentru ca el intarzia.

| Salontanul a răspuns (pentru venusdoom):

Eu as merge si m-asi adresa dirigintelui oficiului postal.

| danut a răspuns:

Daca coletul a venit prin posta normala si este sigur in tara (?) te duci la oficiul postal unde trebuie sa vina coletul cu buletinul si il cauta la sosiri. Daca este venit de mai mult timp ceri expeditorului sa-ti trimita numarul expeditiei si poti urmari pe net unde se afla coletul tau. In general unele colete am crezut ca vin cu posta normala dar au venit cu alt sistem de mesagerie, depinde de unde vine, pretul marfii si greutatea acesteia. Vino cu amanunte.

| venusdoom explică (pentru danut):

E vorba de cateva produse comandate de pe aliexpress. Sunt free shipping, iar la tracking number imi da o serie de cifre, in loc sa inceapa cu doua litere urmate de cifre. Asta pentru ca vin prin posta si dureaza mai mult sa ajunga in tara siiiii pentru mine nu exista tracking number, doar pentru expeditor.
Le-am trimis mesaj la toti si mi-au aratat printscreen in care se vedea ca a ajuns coletul in tara si sa ma duc sa-l ridic.
Problema e ca nu am foile. L-am sunat pe postas, iar numarul nu mai e alocat. In prostia mea am mers si la oficiul postal de care apartin sa intreb daca exista mirifica sansa sa ridic eu avizele si sa ma duc la vama. Au zis ca trebuie sa stau dupa postas...
Si din cauza lui, iar primesc avizele dupa 2 saptamani si platesc taxa de magazinaj ca doar eu is de vina pentru tot, nu?
Deci ce mai pot sa fac, in afara de a astepta si a-mi smulge perii albibatting eyelashes?