| GreyShaw a întrebat:

Să trec la subiect.
Rog să răspundă doar cei care cunosc cauza, sau trec prin asta!
Sunt ìn Germania de 2 luni și ceva, și m-a mâncat în c*r să-mi fac un abonament la Vodafone pentru un telefon Samsung Galaxy S9, cu intenția să plătesc doar câteva luni apoi să fac pas, și am o săptămâna de când îl am în posesie, aș putea ca exemplu să reziliez contractul, să închid efectiv abonamentul urgent, să predau totul?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din cate stiu, in UE este obligatoriu un timp de razgandire, o perioada scurta (la noi 15 zile, in alte tari 30) cat timp ai dreptul sa returnezi marfa cumparata sau sa reziliezi un contract de furnizare fara nici un motiv, doar ca "nu-ti place".
Nu stiu cat este acest timp in Germania, dar presupun ca si acolo ai la dispozitie macar 15 zile.
Maine trebuie sa mergi inapoi la Vodafon si sa ceri (in scris, cu numar de inregistrare) rezilirea contractului, returnand si telefonul in ambalajul original (cu toate accesoriile si hartiile primite).

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu prea. Eventual sa minti ca ti s-a spus alta oferta si ti s-a facut contract pe alta oferta, eu asa am reusit sa scap de un abonament cu ajutorul OPC. Completezi un formular online care sa fie credibil si foarte convingator, astepti maxim o luna dupa care ti se va da un raspuns. Sunt sanse mari sa scapi asa, decat sa platesti daunele lor de sute de euro.

| Goete a răspuns:

Acum nu mai e varu-tau care are abonament, nu?
Mananci cam mult rahat, dar sa-ti fie de bine