| Ciocan17 a întrebat:

Sal lume am un pc cam vechi si as dori sa schimb placa video si nu stiu cum sa aleg ma tem sa nu cumpar o placa video care sa nu-mi mearga.Placa de baza este Asus P5VD2-MX, 3 gb rami, Procesorul Intel Pentium 4 3. 00GHz si placa video actuala este Ati Radeon X300/500/1050 de 512 si as dori una de 1gb! Multumesc anticipat pentru ajutor, o zi buna!

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Nu are nici o legatura memoria. Cu cat memoria este mai noua cu atat placa este mai performanta.

Tie ti-ar merge si o placa cu ddr5 dar nu se merita.

Iti merge sigur placa.

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu se merita. Chiar daca ai cumpara alta placa video performantele ar fi de maxim 10%

Fiind un PC destul de vechi decat sa investesti bani in el mai bine iti strangi ceva bani si iti faci o noua configuratie.

Poti pune orice placa video cu soket pci-express. O sa iti mearga fara probleme.

| Ciocan17 explică (pentru Intruder19):

Aha poti sa-mi dai exemplu de placi video?

| Intruder19 a răspuns (pentru Ciocan17):

O recomandare ar fi
http://www.pcgarage.ro/......3-128-bit/

| Ciocan17 explică (pentru Intruder19):

Aha deci esti sigur ca ar sa mearga este ddr3, placa mea veche este ddr2. Esti sigur ca ar sa mearga placa care miai recomanato la pc meu?

| Intruder19 a răspuns (pentru Ciocan17):

Nu are nici o legatura memoria. Cu cat memoria este mai noua cu atat placa este mai performanta.

Tie ti-ar merge si o placa cu ddr5 dar nu se merita.

Iti merge sigur placa.