| adrianboss2011 a întrebat:

Sall,ma joc un joc care castigi caoduri daca strangi bani, intrebarea mea este:Cine este regele zeilor olimpieni din mitologia greacă? ca uneori ma opreste din joc ca sa mai indeplinesc ceva. FUNDA

7 răspunsuri:
| gigite a răspuns:

Partea a II a :
EREBUS: zeul umbrelor si intunericului
• GAIA: zeita pamantului, mama lui URANUS
• HEMERA: zeita zilei
• NYX: zeita noptii
• TARTARUS: locul cel mai adanc al lumii lui HADES
• URANUS: zeul cerului si tatal TITANILOR. Ii trimite pe ciclopi in lumea subterana pentru. ca nu ii erau pe
plac.
• TITANII
• THEMIS: zeita dreptatii. Poarta balanta dreptatii
• CRONOS: liderul titanilor si tatal zeilor Olimpieni. Isi manca copiii.
• PROMETEU: a adus focul muritorilor. Inlantuit pe o stanca si chinuit de vulturul lui ZEUS. Dupa mii si
mii de ani eliberat de HERACLE.
• ATLAS: pedepsit sa pandeasca pomul cu merele de aur si sa tina cerul. Fiul lui LAPETUS si
CLYMENE
• OCEANUS: personificarea oceanului Atlantic. Tatal oceanidelor.
• TETHYS: zeita apelor, zeita titanida. Parinti: GEEA si URANUS. Sot: OCEANUS.
• KOIOS: aruncat in TARTAR de catre ZEUS.
• PHOEBE: asociata cu luna
• HYPERION: fiul lui URANUS si a GEEI.
• THEIA: a dat nastere lui HELIOS (soarele), SELENE (luna) si EOS (zorii)
• IAPETUS
• KRIOS
• MNEMOSYNE: din unirea ei cu ZEUS s-au nascut cele 9 muze. Este personificarea memoriei.
• RHEA: casatorita cu titanul CRONOS, 6 copii: DEMETER, HADES, HERA, HESTIA, POSEIDON,
ZEUS. ZEUS a fost singurul care a scapat de mania tataului si cel care l-a si detronat.

| gigite a răspuns:

MITOLOGIA GREACA
• Zeii se numesc OLIMPIENI pentru. ca traiesc intr-un palat aflat in nori deasupra celui mai mare munte din
Grecia, Muntele OLIMP, facut de ZEUS, fiul lui CRONOS si mandrei RHEEA.
• ZEI
• AFRODITA: zeita iubirii, a frumusetii, sotia lui HEFAISTOS. Principalul amant: ARES. Simboluri:
sceptrul, mitra si porumbeii. Cea mai frumoasa zeita.
• APOLLO: zeul muzicii si al sagetilor, al luminii si al adevarului. Asociat cu soarele. Cel mai frumos
dintre zei. Fiul lui ZEUS. Simboluri: arcul, lira si laurul.
• ARES: zeul razboiului si varsarii de sange. Fratele ATENEI si fiul lui ZEUS. Simboluri: vulturii, cainii
si sulita.
• ARTEMIS: zeita vanatorii si a salbaticiunilor. Protectoarea virginelor. Asociata cu luna. Frate geaman:
APOLLO. Este zeita casta. Simboluri: arcul si caprioara.
• ATHENA: zeita intelepciunii, a razboiului si mestesugurilor. Sora lui ARES si fiica lui ZEUS. Cea mai
inteleapta dintre zei. Simboluri: egida, bufnita, maslinul.
• DEMETRA: zeita fertilitatii, a graului si holdelor. Fiica lui CRONOS si al RHEEI, sora lui ZEUS.
Simboluri: sceptrul, torta si cornul.
• DIONYSOS: zeul petrecerii, vinului si betiei. Simboluri: strugurii, iedera si tirsul.
• HADES: zeul infernului, focului. Fiul lui CRONOS si RHEEI. Cand s-a facut impartirea Universului,
lui ZEUS i-a revenit cerul, lui POSEIDON marea si lui HADES infernul. Simbolul: sabia.
• HEFAISTOS: zeul pamantului si al metalului. Frati: ACHILLES, ZEUS, HADES, POSEIDON,
HELIOS. Simbolul: toporul si securea.
• HERA: zeita casatoriei, sotia lui ZEUS. Apare cu pene de paun. Simboluri: sceptrul, diadema, paunul.
• HERMES: zeul zborului, hotilor si comerului, mesagerul zeilor. Inventeaza LIRA din carapacea unei
broaste testoase. Simboluri: caduceul, incaltamintea inaripata.
• HESTIA: zeita caminului si a vatrei. Simbol: vatra.
• POSEIDON: zeul apelor, cailor si cutremurelor. Creeaza caii din spuma marii. Simboluri: trident, cal,
taur, spuma marii.
• ZEUS: Stapanul zeilor. Fiul lui CRONOS. Zeul cerului si traznetelor. Fratele lui
POSEIDON, HELIOS, HEFAISTOS si HADES. Sotul lui HERA. Simboluri: fulgerele, uliul si stejarul.
• SELENE: zeita luna. Chemata in Olimp de catre ZEUS. Martora la toate cat este noapte.
• MAIA: mama lui Hermes, casataorita cu ZEUS.
• LETO: casatorita cu ZEUS, doi copii: APOLLO si ARTEMIS.
• HEBE: zeita tineretii. Fiica lui ZEUS si a HEREI. Ea turna nectar zeilor. Casatorita cu HERACLE.
• GANYMEDES: zeul vesnic tanar. Inviat de ZEUS in Olimp si a devenit paharnicul lui.
• ZEII PRIMORDIALI
• AETHER: zeita aerului pur superior, al spatiului si al Raiului
• HAOS: zeita asexuata a vidului
• CRONOS: zeul timpului etern

| zinedinzidan a răspuns:

Zeus e din cate stiu eu.

Răspuns utilizator avertizat
| SanctiunE a răspuns:

Sall.Simplu regele olimpului este Zeus.Tu n-ai citit cand erai mic legendele olimpului?

Răspuns utilizator avertizat