| AnOnImUl321123 a întrebat:

Sall TPU
Asta e o intrebare cam rusinoasa dar: Cum pot face sa nu imi mai fie frica de intuneric? Si sa dorm singur in camera? De exemplu eu am dormit aseara singur dar am setat TV-ul sa se opreasca dupa o ora pentru ca imi e frica sa dorm pe intuneric. chiar nu stiu de ce ca dora nu mi se intampla nimic, uneori stau toata noaptea si ma uit la TV chiar daca nu mai pot de somn si abia dupa ce se insenineaza afara, adica si dupa ce se insenineaza afara tot mai setez TV-ul sa se opreasca dupa o jumate de ora ca sa nu fie prea intuneric. Inca ceva, imi e frica sa dorm cu spatele la "nimic" cum sa spun, adica sa dorm cu spatele la perete nu imi e frica dar in partea cealalta imi e. Am problema asta de foarte mult timp si am mai accesat site-ul acesta si am pus aceeasi intrebare dar din nefericire nu am primit raspunsuri care sa ma motiveze sa fiu mai curajos sau ceva, am primit doar raspunsuri de genu: "incearca sa stingi TV-ul si sa te uiti pe pereti pana adormi" (nu pot face asta, asta inseamna sa stau si sa ma uit la pereti in intuneric), va rog nu radeti, chiar nu stiu ce sa ma fac si nu ma gandesc sa merg la un terapeut ca nici nu stiu daca exista pe la noi prin zona (sunt din Medias), va rog raspundeti repede, in seara asta iar dorm singur si eu chiar nu pot face fata... va rog raspundeti repede :'( :'( :'( :'(
FUNDA

5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Poti sa tii in brate un ursulet de plus ca sa tii de companie sa-ti vegheze somnul sau poti sa iei un caine sau o pisica sa doarma cu tine ca sa nu-ti mai fie frica! In plus te as sfatui sa iei o lampa mica de veghe de pus in priza care emite o lumina slaba,bei o cana de lapte cald cu o ora inainte de culcare,cand te culci, aprinzi lampa de veghe, stinge lumina de la lustra, te asezi in pat, te invelesti si incepi sa te gandesti numai la lucruri frumoase sau la intamplari minunate pe care le ai trait si asa veti reusi sa dormi fara frica!

| DanielPH a răspuns:

Buna.
Am o ipoteza la problema ta : In copilarie cred ca ai fost speriat asa de tare inca ai dezvoltat o teama despre potentialele amenintari ale intunericului.

Am si niste variante care te pot ajuta sa dormi :
1-Ia somnifere pe la 21:30 cand inca mai este lumina, si culca-te.
2-In seara asta nu dormi, nici de dimineata, nici dupa amiaza, ci doar fa sport si lucruri epuizante ca maine seara sa fi mort de oboseala, apoi te culci linistit cu/fara televizor.
Apropo renunta la televizor, ia-ti o lanterna pe care o bagi in priza, ceva care sa te faca sa te simti in siguranta : O cruce ar fi cel mai bine.

Dormitul cu fata la perete iti da un sentiment de vulnerabilitate cum ca ceva sau cineva este in spatele nostru ascuns in intuneric.
Trebuie sa realizezi ca iti faci un mare rau, tu nu dormi, corpul tau nu se incarca cu energia necesara pentru o zi normaa, iti pui in pericol sanatatea si devi mai predispus racelilor, bolilor etc.Te distrugi

Ai de ales :
-Scot TV-ul din priza si stau o noapte in cosmar, poate si maine dar apoi o sa fiu normal.
Sau:
-Continui sa ma culc dimineaza, stiu ca nu patesc nimic dar devin slab, racesc imediat, sistemul meu imunitar este la pamant fiindca nu se mai odihneste.

Tu alegi!

| trisoru a răspuns:

Le era lene sa citeasca, de aia nu primeai raspuns, daca pana si tu stii si intelegi ca nu are ce sa ti se intample, de ce te sperii? Pentru ca te sperii, ok deci daca bine am inteles, punem asa, intr-o camera e doar un televizor si un pat lipit de perete iar tu dormi cu spatele la "golul" camerei si ti-e frica, stiu si te inteleg perfectn, tie iti e mai tare frica de liniste decat de intuneric, depinde si cati ani ai ca, cunosc persoane la 25 ani care nu ca ar dormi cu parintii dar le e cumva sa opreasca TV-ul, tu din seara asta opreste-l si gandeste-te asa, daca e sa se intample ceva tot se intampla, cu sau fara TV, cand simti ca nu mai poti cu ochii deschisi, stingi TV-ul si la somn, maine la fel, apoi o sa razi tu de tine si te vei intreba cum dracu ai putut rabda atat cu TV-ul pornit, pe bune...stinge-l in momentu in care te pui la somn si nu te gandi la fantome si vrajeli ca mai rau iti faci, nici nu te pune la numarat de oi ca te plictisesti de aprinzi si becu si TV-ul inapoi laughing Revino maine cu un raspuns si zi-mi cum a fost, bafta!

| Anonimul2353246 a răspuns:

Tine perna sau plapuma in brate si incearca sa numeri! cat de departe ajungi! pune-ti telivizorul la 5 minute ca sa nu te pui la somn direct pe intuneric! incearca asa! va merge cu siguranta!
imi dai funda?

| nicholas03 a răspuns:

Pune-ti castile in urechi si asculta melodii de a le lui Eminem. Si eu aveam aceeasi problema ca si tine, dar nu o sa mai ai aceeasi problema dupa ceva timp. Incearca cum am zis, si daca nu are efect, cumpara-ti o lampa si tine-o aprinsa pe timpul noptii. Bafta