| Dan10079 a întrebat:

Unde se afla partea aceea de la setarile calculatorului numita BIOS? Dau FUNDA pentru cel mai detaliat raspuns!

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu te baga in bios, poti arde placa, inainte de intra in windows apasa f11 sau f9, acolo intri in bios

| alexs99 a răspuns:

Pentru a intra in Bios(setarile calculatorului) trebuie sa apesi ''F2'' cand il deschizi.

| AgathaRo a răspuns:

Depinde de la placa la placa. Tasta sa intrii in bios in general este : Delete, Del sau altele F2(laptop). In bios ai mai multe setari si informatii. Poti activa/dezactiva periferice, poti modifica frecventa pieselor( OverClock nerecomandat ), prioritatea de bootare.Afiseaza : data/ora, temperatura, frecventa, componentele.

| Dan10079 explică (pentru AgathaRo):

Ce este OverClock?

| AgathaRo a răspuns (pentru Dan10079):

Modificarea frecventei de rulare a unor piese pentru a obtine o performanta mai ridicata.Atentie mare daca modifici frecventa automat iti creste si temperatura si consumul de curent al sistemului. Pentru a face OverClock (OC) ai nevoie de niste programe (care monitorizeaza temperatura si stabilitatea) o sursa de curent mai de "firma" care sa aiba fluxul de curent constant.

| pozeanimate a răspuns:

Cand porneste laptopul
apesi una din tastele de mai jos, intruna si rapid, depinde de marca laptopului tau,
Acer F2
Apple Option*
Asus F2
Dell F2 sau F10
eMachines F2
Fujitsu-Siemens F2
Hewlett Packard F10
Lenovo/IBM F1 sau F2
Panasonic F2
Samsung F2
Sony F2
Toshiba F2

desktop cu placa msi-delete

| tr3ig a răspuns:

Ca sa intrii in bios depinde de calculator. daca esti putin atent atunci cand se aprinde pana sa intre in windows iti zice sa apesi Dell ca sa intrii in setup. sau sa apesi f2 sa intrii in setup sau stiu eu ce alta tasta. asta depinde de calculator. daca ai pc atunci cred ca este Dell daca ai laptop f2. treaba este ca acolo nu prea ai ce cauta daca nu te pricepi, doar daca vrei sa pui cd-romu ca primary boot device in rest nu prea ai ce face pe acolo. bafta

| DraudeS a răspuns:

Apesi del cand se deschide pc-ul.

| TheSkull a răspuns:

Poti intra atunci cand pornesti pc dar nu pe desktop apes Delete F11 sau F9 depinde de pc.Dar vezi sa nu faci vreo prostie ca acolo sunt setarile principale ale Pc-ului
poti seta cad de repede sa s invarta coolerul sa umbli la placa video etc.
Bafta

| sebique a răspuns:

Apasa Delete si poti intra.
Poti sa intri in bios, poti sa ii dai si un upgrade daca se poate, cauti pe internet.
Sa nu intri aiurea sa faci overclock, sa dai disable sau enable.
Bafta si daca vrei sa faci ceva in bios, mai bine documenteazate pe internet sa nu faci alte prosti tongue

| cqalin a răspuns:

Salutare...
cand pornesati calculatorul inainte de a se initia windows trebuie sa iti apara press F2 sau F4 sau orice F for setup, la fel poate sa iti apara pres delete for entry to setup (tasta delete e marcata cu "del", "supr" depinde in ce limba ai tastatura) dar daca nu esti cunoscator in domeniu te sfatiuesc sa nu schimbi setarile BIOS

pentru nelamuriri trimite-mi mesaj

funda?