| stefanhaiosu a întrebat:

va rog spuneti-mi un set de exercitii pe care le pot face zilnic si ma pot ajuta sa-mi dezvolt inaltimea
Dau funda pentru un raspuns bine explicat

Răspuns Câştigător
| alexrazvannnn a răspuns:

Salut.In primul rand va trebui sa ai un mod de viata sanatos deoarece exercitiile vor fi in zadar.Un prim exercitiu ar fi extensia lombarilor.Acest exercitiu este probabil cunoscut de toata lumea. Pozitia de pornire este culcat pe burta, cu palmele pe podea. Se realizeaza extensia cu ajutorul palmelor, dar se tin bratele intinse pe toata perioada executiei. 2 serii a cate 10 repetari ar trebui sa fie suficiente pentru a stimula dezvoltarea in zona lombara si pentru a imbunatati postura prin tonifierea musculaturii.Un al doilea exercitiu ar fi aplecarea pe spate.Acest exercitiu realizeaza o extensie a abdominalilor ce ajuta la cresterea in inaltime si intareste lombarii. Totusi nu incercati sa indoiti prea mult spatele daca nu aveti mobilitatea necesara. Toate la timpul lor happy. Recomand 7-8 repetari in 2 serii.Un alt lucru important ar fi sa te intinzi in fiecare moment al zilei. Daca ai practica un sport cum ar fi baschetul ar fi foarte bine. Sper ca te-am ajutat.