| Milk Swan a întrebat:

Am 11 ani ( bine, fac in 27 aprilie ) si nu stiu din ce motive parintii nu imi dau alocatia, dar nu asta e intrebarea mea. Vreau sa fac niste bani pentru lucruri din-astea: sa imi cumpar carti care parintii nu le vor, jucarii ( Webkinz, cica sunt prea mare ) sa fiu membru pe site-uri din astea unde trebuie sa platesti, sa-mi iau telefon, Monopoly cu calculator si card... etc. Ce imi puteti spune?

22 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Esti inca prea mica pentru a castiga un ban, iar faza cu alocatia este cat de cat corecta la varsta ta totul te incanta.

| Oanny a răspuns:

Cereilu mos craciun

| User a răspuns:

@milk swan & alex si eu tot pe 27 aprilie's nascutstraight face

| Sოﺁℓε a răspuns:

Eu am 12 ani apropae 13 si parainti imi dau alocatia de la 7 ani. nu ai cheltuesc deloc pentru ca tot ei imi dau in fiecare zi bani.acum am stransi din alocatie un milion saptesute (am scris lei vechi ) odata am strans in 2 ani 18 miloane si mi-am luat aces pc nou nout cand imi trebuie ceva de obicei imi yau parinti deci draga mea o sa vezi ak in curand o sa poti sa ai bani sau vb cu eis i spune-i sa iti dea alocatia
bye bye

| MusicisMusic a răspuns:

Wow...eu primesc bani de buzunar de la 7 ani (cam 150$ pe luna) insa nu ii cheltuiesc decat la Craciun cand cumpar cadouri apropriatilor sau cand chiar imi doresc ceva.De cand primesc banii de buzunar am reusit sa imi cumpar:bicicleta, PC, laptop, aparat foto, MP5, un iPhone, orga, un set tobe, role si nenumarate haine.Acum vreau sa imi strang banii pentru cand voi implini 16 ani pentru am lua masina chiar daca am una primita cand am implinit 12 ani.Am aflat ca e mai bine sa daruiesti si sa iti cumperi singur decat sa tot astepti sa dea parintii. Daca ai internet si PC sau Laptop eu cred ca nu e atat de rau viata ta deci nu te mai plange.Sunt copii care nici nu au vazut in viata asa ceva. Spre exemplu rolaga pe parinti tai sa iti depuna alocatia intr-un cont si sa ii folosesti dupa 18 ani. scuse pentru unele greseli dar nu scriu prea mult pe romanestebig grin

| Elly4all a răspuns:

Tu poti sa-ti primesti acum alocatia, dar le vei cheltui pe lucruri care nu o sa te incante decat la inceput, jucariile te asigur ca peste un an doi nu le vei mai da importnta, iar chestia cu platitul taxei pentru a avea acces pe un anumit site este o prostie, mai bine ajuta'ti parintii si invata si ai sa vezi ca toate dorintele ti se vor indeplini, incet, incet. Cand esti cuminte este mult mai usor sa primesti ce'ti doresti. Nu mai fi invidios pe toti copii rasfatati, tu vezi'ti de viata si copilaria ta.Succes.

| Alex_7297 a răspuns:

Dacă la 11 ani vrei să-ţi iei webkinz (ce-o fi ăla) înţeleg... Oricum alocaţia e prea mică să poţi să-ţi iei tot ce vrei tu. Apropo şi eu sunt pe 27 aprilie născut...

| DexTer a răspuns:

Mai bine iti vezi de copilarie si de scoala...

| alexutzu00791 a răspuns:

Mie nici la 17 nu mi o dadea pana ce am pus o eu pe cardlaughing. Ma voi suferiti de maturitate precoce. Ti a dat barba?

| robyroby a răspuns:

Pai probabil, parintii tai cred ca esti inca prea mic ca sa iti chibzuiesti banii. Adica stiu ca daca iti dau alocatia, o sa o strici pe prostii care, dupa un timp o sa te plictisesti de ele. Sau mai este o varianta, accea ca, in familia ta, nu prea sunt bani, si nu ar mai strica inca o sursa de venit in plus, si anume alocatia ta de 42 lei. Sper ca ti-am fost de folos.

| veronyka a răspuns:

Eşti prea mică dragă, totul e la timpul lui, nu grăbi lucrurile, bucurăte de copilărie, deacamdată părinţii tăi ştiu mai bine ce e bine pentru tine

| Milk Swan explică:

Sunt bani, nu sunt genu' care ii cheltuieste imediat, si stiu un prieten, care are aceeasi situatie financiara si el isi primeste alocatia, merge la mall, ( baiat fiind! ) si se uita dupa lucruri, si zice ( asta mi-a spus mama lui ) -Uite, vreau asta. Stai ca nu am destui bani. Lasa mai astept o luna si mi-o iau!

| Milk Swan explică:

Hello, sunt fata! Odette, Milk Swan zice ceva?!

| Mihaiii a răspuns:

rolling on the floor! Aceeasi problema am avut-o si eu si o am! Dar pana la urma am inteles ca de fapt vreau mai multi bani si nu asa-zisa alocatie.Alocatie nu este pentru copii, alocatia este un ajutor de la stat ca parintii sa iti cumpere ( caiete, ghizdan, pixuri ) si tot ce iti cere scoala.ca sa ai! Asa ca ia-ti adio :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-ti vezi de copilarie, sa inveti si sa lasi banii pentru mai tarziu.Crede-ma.cand o sa ai nevoie cu adevarat de ei, atunci o sa poti munci, pentru ca te va ajuta varsta.
Nici mie nu-mi dadeau alocatia parintii, dar imi cumparam ce aveam eu nevoie.asa ca au dreptate.
Mai crestiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca parinti tau au nevoie d banii aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un webkinz si este super! eu am 9 ani.si parintii mei nu au vrut sa imi ia un webkinz dar mama mi-a promis si mi-a luat un catel webkinz. e super ii faci o camera, ii cumperi mancare, mobila, jucari si haine pe al meu il cheama vanessa! noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama si Tata num da alocatia ca starange bani la pusculita nu te lasa nu stiu mergi cu altcineva in magazin cand ai bani si cumapat zi ca te lasa si ascultel si joaca cand maicata si taicatu e la munca e te na e greu de gandit! si dam o funda si am 10 ani sis o blonda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, ma numesc andreea si am 9 ani. si mie imi dau parintii cateodata alocatia. dar asta nu conteaza. daca parintii tai nu vor sa iti cumpere lucrurile
astea fa ochii mari si ca alte fete tot de varsta ta au lucrurile pe care vrei tu sa le cumperi(monopoly...)
daca nu va merge zile ca vei pastra alocatia si vei lua din ea si jucarii dar si rechizite.

| fetitza12 a răspuns:

Pt. ca esti prea mic/a...Eu mi am primit alocatia la 12 ani.Si in plus eu sunt de acord cu ei.Esti prea mare pentru webkinz. Jucariile sunt pentru copii mici.Pana in 8-9 ani te joci cu jucarii, dupa aia... Te mai interesezi si de carti, de scoala, lasa jucariile.

| fetitza12 a răspuns:

Pt. ca esti prea mic/a...Eu mi am primit alocatia la 12 ani.Si in plus eu sunt de acord cu ei.Esti prea mare pentru webkinz.Jucariile sunt pentru copii mici.Pana in 8-9 ani te joci cu jucarii,dupa aia...Te mai interesezi si de carti,de scoala,lasa jucariile.