| AnOnImUl321123 a întrebat:

Salut, am avut marele noroc ca un tir sa se bage in mine cand intram pe autobanda (nu mi-a dat prioritate sa intru pe autobanda) si mi-a rupt oglinda laterala stanga si putin din fata. Sunt in Germania si am vrut sa merg pana in Romania in concediu. Am voie sa trec granita daca n-am oglinda laterala? Multumesc si da, i-am dat claxon si blituri sa opreasca sau orice dar a mers inainte, nu am apucat sa-i iau numerele. Sunt singur in masina. Funda

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dar de cand au prioritate bizonii cand INTRA pe autostrada? Tu chiar ai permis de conducere?
In alta ordine de idei, ala n-a oprit pentru ca nici n-a simtit sau auzit ca ti-a agatat tie oglinda!

| mgtow a răspuns:

Eu as fi oprit sunam 112 si cand veneau le traduceam cu google maps cele intamplate. O camera sigur il prindea daca ziceai ora cand s-a intamplat accidentul si imediat il prindeau.

Bula
| Bula a răspuns:

Anunta imediat Autobahn Polizei!

| anss23 a răspuns:

Nu ti-a dat prioritate sa intri pe autobanda? In Germania este o regula care spune ca cei care intra pe autostrada au prioritate fata de cei care circula deja pe prima banda? In fine, indiferent de cine a gresit soferul respectiv trebuia sa opreasca, mai ales ca urmarile puteau fi mult mai grave, insa poate omul respectiv nu si-a dat seama ca ti-a agatat oglinda, intr-un tir zgomotul de fond este mai mare decat in alte vehicule, si au mai multe unghiuri moarte..sunt multe accidente de genul in care soferul din tir pur si simplu nu observa ca a acrosat o masina sau etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, nu stiu cum ai luat tu carnetul de soferie, dar este clar ca nu ai invatat partea cu cedeaza trecerea si asigurarea la intrarea pe autostrada!
Considera-te norocos ca ti-a luat oglinda si nu te-a omorat, pentru ca el circula regulamentar, nu tu.
https://www.youtube.com/watch?v=EgXFUVAmaVA

| mihai69 a răspuns:

Nu se uită nimeni în PCTF la oglinzile tale. Dar ar fi bine să faci o constatare a accidentului de către un polițist de la circulație.

| vladorcolac a răspuns:

Sincer nu sunt sigur daca poti trece granitza sau nu, insa ai sanse la amenzi pana treci granita si dupa ce treci granita. Sfatul meu e sa te duci la un mecanic local si sa repare problema, daca nu vrei sa investesti prea mult, atunci du-te la un magazin de piese auto, sau la un cimitir de masini, cumpara o oglinda, ia o surubelnita si apucate de treaba, o sa iti ia vreo 20/30 de minute, depinde cum e acum. Inca un sfat. Pe viitor, cumpara o camera de bord, ajuta foarte mult in astfel de cazuri. Eu nu am nevoie de camera de bord totusi caci de obicei doar opresc in fata vinovatului si ii ofer cateva lectii despre anatomie, prin inducerea de durere si fracturi la coaste, maini, ficat, si lectii de machiaj la ochi. Plus, cand intri pe autobanda nu ai prioritate, cel de pe autobanda are prioritate. Deci aici e si vina ta ca te-ai bagat fara sa te asiguri. Ce masina ai? Audi sau BMW?

| AnOnImUl321123 explică (pentru vladorcolac):

Am un Vw golf 4 din 2000, diesel. Am reparat oglinda, am fost la cimitir de asta de masini si am schimbat-o. As putea trece asa?

| Bula a răspuns (pentru AnOnImUl321123):

Daca nu mai ai si alte "vatamari" la masina si actele ti-s in regula, atunci poti merge mai departe.

| AnOnImUl321123 explică (pentru Bula):

Doar aripa stanga din fata are urmele de roti de la tir si e putin indoita..in rest masina merge ca inainte, rotile sunt drepte, franele sunt bune..merge claxonul si toate luminile.

| Bula a răspuns (pentru AnOnImUl321123):

Daca si aripa este vatamata, atunci chiar trebuia sa anunti politia!
O "indoire" deja se simte si intr-un TIR, daca nu e adormit soferul, iar speta se numeste parasirea locului accidentului!

| vladorcolac a răspuns (pentru AnOnImUl321123):

Asa da, daca nu are nimic ce sa se, considere grav e ok, eventual daca e botzita, te poate intreba ce s-a intamplat si raspunzi cu un adevar, a intrat un bou cu tiru in tine dar masina e ok, nu ar trebui sa ai probleme