| Bodu90 a întrebat:

Am doua calculatoare si internet broadband de la RDS/RCS. Cum pot face sa am internet pe ambele calculatoare in acelasi timp? trebuie neaparat router sau se poate si cu un splitter? Nu exista riscul sa se deconecteze unul din calculatoare cand bag username si parola de la net pe celalalt?

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

Splitter-ul nu il poti configura astfel incat sa se logheze la pornire.

Mi se pare ca RDS-ul se conecteaza prin PPoE, nu?

Ai nevoie de user si parola pe care le introduci intr-un fel de dialer pentru a accesa internetul banuiesc... daca este cazul asta, atunci iti trebuie un router multiport (cu splitter integrat) sau un splitter cu management (pe care nu sunt sigur ca il poti configura ca sa iti accepte sesiunea de inregistrare pentru RDS/RCS dar asta poti sa observi foarte usor in detaliile produsului, in functie de preferintele tale -cele mai scumpe ar trebui sa aiba o astfel de setare insa daca este cazul asta vorbim mai de graba despre router decat despre splitter-).

Daca vrei in acelasi timp 'net pe amandoua cea mai ieftina varianta mie mi se pare ca presupune 3 placi de retea: doua pe computer-ul in care te conectezi la RDS/RCS si inca una pe al doilea computer...
Solutia in cazul asta este sa faci "Bridge" intre [1] (reteaua dintre RDS si tine) si [2] (cea dintre tine si al doilea computer).
Situatia asta presupune ca ambele computere sa functioneze simultan... asta daca vrei sa ai 'net si pe al doilea computer, cel care nu are legatura directa cu RDS-ul.

Daca cumva iti cumperi router care are si wireless incearca sa iti iei ceva care sa suporte B, G si N pentru ca altfel G-ul este limitat la 54 (daca nu ma insel) de Mbps... iar in viitor ti-ar prinde bine un "N" in utilizarea de zi cu zi si in cazul in care vrei sa il revinzi.

3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Din cate stiu merge si cu un splitter...dar se vede la viteza

| VladimirPutin a răspuns:

Trebuie router

| Owakey a răspuns:

Bună!

Ar trebui să îi suni pe cei de la RDS/RCS şi să îi întrebi pe ei.

Baftă!