| DearestVicinity43 a întrebat:

Salut!
Am făcut o prostie la laptop: și anume am pornit o sesiune de instalare de Windows 11(eu nu voiam sa instalaez din nou windows) și când am ajuns la pasul cu partițiile \C și D\, am șters partițiile acela mici de 100 de MB. La mine erau 3 părții de memorie mica: una de 100 MB una de 18 MB și cealaltă de 50 MB, ei bine le-am șters pe toate, doar astea 3. Eu nu am șters \C și \D. I-am acum nu mai merge Windows-ul, când pornesc laptopul întra direct în bios. Știți vreo rezolvare fără să instalez Windows-ul?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Sterge C:\ -ul si reinstaleaza Windowsul.
Alta cale nu exista. Cel putin nu usoara.

Daca aveai date importante pe C:\,
scoate intai acel SSD sau HDD, conecteaza-l la alt PC
(eventual extern, printr-un adaptor USB 3.0 (daca e un HDD trebuie obligatoriu ca adaptorul sa aiba si alimentare proprie la priza, nu ajunge doar USB-ul))

salveaza-ti datele (muzica, filme, imagini, poze, documente)

apoi reintrodu acel disc (SSD/HDD) in laptop,
stergi C:\ si reinstalezi Windowsul, de preferat Windows 10 deocamdata (sau daca nu ai imprimanta sau vreo placa exotica WiFi, poti incerca direct W11).

DACA nu doresti sa te complici cu adaptoare si cu scos SSD/HDD din laptop:
creeaza pe un alt PC un STICK bootabil cu LinuxMint, dar nu pentru a instala LinuxMint, cum a lasat sa se inteleaga colegul, ci pentru a intra doar in el in modul "Live" (ToGo).
Dupa ce ai introdus stickul in laptopul cu probleme, cand esti in Linux, introduci un al doilea stick si incerci sa copiezi fisierele dorite.

Distributiile Linux folosesc sistemul de jurnalizare (sistem de fisiere) Ext4, dar pot vedea si partitii NTFS si FAT32, folosite de Windows.
Invers nu e valabil, Windows nu poate vedea partitii Ext4, si implicit, nici datele de pe ele.

Dupa ce ti-ai salvat datele importante, nu ramane decat sa stergi acea partitie C:\ (butonul Delete), si sa o recreezi (prin comanda New).

In acel moment, se vor crea si cele 2 partitii mici. (foarte rar vor fi chiar 3 partitii mici create).
O selectezi pe cea mai mare dintre cele proaspat create, care reprezinta C:\, si apesi Next, sa reinstalezi Windowsul.

Atentie, sa nu incurci D:\ cu C:\.
Daca ai ceva pe D:\ important, si faci ceva gresit, pierzi tot.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, se poate rezolva. Bootezi în kitul de instalare în command prompt, faci o mică partiție FAT32 după care refaci sistemul de bootare cu bcdedit. Caută pe Google, că asta e deja explicat detaliat.

| carevaescu a răspuns:

Pe un alt pc, instaleaza un linux pe stick usb (ubuntu sau mint) si configureaza bios-ul sa faca boot din usb

| IceRope a răspuns:

Da, instalează Linux Mint.