| FuNNy121431 a întrebat:

Am fost cu laptopul meu la service pentru ca mi -a sarit mufa de la alimentare din laptop, si mi -au cerut ca sa il repare 20 MILIOANE. Laptopul este in garantie 24 luni,
Nu au voie sa imi ceara atat frate pentru ca nici eu nu am dat atata pe el, am dat 14 mil pe laptop si ei imi cer 20 milioane pentru o reparatie? Credeti ca este corect cat au cerut? Eu stiu ca daca nu mai au ce sa i faca imi da altul nou. Voi ce credeti? Este enorm de mult cat au cerut, ar trebui sa l faca pe gratis daca e in garantie, sau vor sa se umple de bani pe seama mea?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am puternica impresie ca ai gresit cifra, nu cred ca ti-au cerut 2.000 lei, poate 200 lei (2 milioane lei vechi).
Mufa de alimentare nu "sare" singura, precis ca este din vina ta si de aceea ti-au cerut bani pentru reparatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate 2 milioane, nu are cum sa iti ceara cineva 20 milioane pentru o prapadita de mufa.

Daca mufa a sarit din cauze de lovituri nu mai beneficiezi de nicio garantie.

| mihai69 a răspuns:

Mufa aia nu „sare", că nu e nici cangur, nici iepuraș. Se poate desprinde doar în urma exercitării unei forțe prea mari la introducerea / scoaterea cablului de alimentare. Așadar, defectul e din vina ta.
Dacă nu se poate repara (lipită din nou), și trebuie schimbată placa de bază, atunci e posibil ca reparația să fie foarte scumpă (chiar mai scumpă decât un laptop nou).
Poți să mergi și cu poliția, și cu ANPC-ul, dacă nu ai dreptate, nu ți-l repară nimeni moca.

| Fatamuntilor a răspuns:

Poate 2 milioane!
Cu 20 cumperi un laptop bunicel.
Oricum poti cauta si alt cenru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal sa ceara atat.Totusi reparatia va costa ceva bani deoarece s-a defectat din vina ta, deci nu intra in garantie. Mufa de alimentare este on board, adica nu se poate demonta si schimba decat daca schimba placa de baza cu totul. Mergi la alt service, sper sa nu te ia si aia in ras cu 20 de milioane.

| Otto2014 a răspuns:

Poate ti-au cerut 200 lei, nu 2.000 lei, si n-ai inteles.
Dar cu 2000 lei ai cumpara un laptop fainut.

| FuNNy121431 explică:

Nu am gresit, atat mi-au spus ei. 20 milioane nu 2 milioane, o sa ma duc la ei si o sa ma iau de ei ca daca nu mi l repara o sa ma duc cu politia acolo.