| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Salut, am intampinat o problema la bicicleta. O spita este stramba, din cauza unei lovituri nu prea cred ca este posibil sa fie, deoarece n-am avut niciun impact cu ea. Spita poate fi miscata la mana, deci cred ca s-a usurat si cred pentru ca nu este stransa de asta s-a si strambat, insa nu stiu sigur. As fi mers cu bicicleta la un service, insa stau la sat, departe de oras. M-as fi gandit s-o trimit la garantie, poate poate(oricum mai are o problema care trebuie rezolvata de ei), dar nu stiu daca asta intra in garantie. As putea s-o strang intr-un fel sau sa-i fac ceva?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spitele au cate un surub la capatul dinspre janta.
Cu o cheie de spite se poate strange surubul.
Daca filetul s-a stricat si nu se mai poate strange, atunci spita- respectiv piulita (din janta) trebuie schimbat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oau! La 12 ani am reparat prima roata. Am mers cu o bicicleta si s-a strimbat roata. Am luat o creta, am pus-o pe o laterala si am strans spitele unde nu era urma de creta. La fel am facut si pe partea opusa. Nu stii sa strangi o spita? Trebuie sa mergi in service? Cine crezi ca-ti face in garantie asa ceva? https://www.youtube.com/watch?v=JmywvyDCTes

| sierra1 a răspuns:

Spiță strâmbă nu ține de garanție. strânge-o atent cu o cheiță pătrată potrivită - nu e mare lucru!