| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am inteles ca la controlul oftalmologic pentru scoala de soferi doctorul semneaza fisa fara sa mai controleze daca esti sau nu daltonist, si conteaza sa treci proba la scoala de soferi (adica pe traseu), asa e? M-as bucura, pentru ca eu sunt daltonist si mi se pare o prostie atata timp cat recunosc culorile de la semafor sa nu pot conduce.

8 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

De controlat se controleaza si e posibil ca in caz de discromatopsie severa (daltonism) sa nu primesti avizul.

Discromatopsia a fost scoasa din lista afectiunilor pentru care nu se poate obtine permisul, dar in caz ca e severa poate intra la "alte situatii" si oftalmologul poate refuza avizul.

http://adevarul.ro/......index.html

http://www.legex.ro/Ordin-1162-2010-107159.aspx

| anonim_4396 explică (pentru Parmalat):

Pana la urma ce inseamna daltonism? Sa vezi oarecum alb-negru?

| Parmalat a răspuns (pentru anonim_4396):

Daltonism (discromatopsie severa) inseamna sa nu deosebesti rosul de verde deloc.

Discromatopsia usoara inseamna sa nu deosebesti unele nuante de rosu si verde.

| anonim_4396 explică (pentru Parmalat):

Pai, atunci e oarecum ok. laughing Eu deosebesc rosu de verde.
Insa am alte probleme, nu deosebesc albastru de mov cateodata.
In viata reala nu am probleme cu rosu sau verde, n-am avut niciodata. Insa doar la testele de pe internet gresesc acele numere, culorile le vad si le deosebesc dar nu pot citi numarul. Prietenii mei pot.

| Parmalat a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista si discromatopsie de alte culori decat rosu-verde, dar e mai rar intalnita.

N-o sa poti lucra in institutii militarizate si s-ar putea sa nu obtii avizul ca sofer profesionist. Dar pentru categoria B n-ar trebui sa mai fie probleme.

| minrest a răspuns:

No comment. Nu e treaba mea. Dar iti spun atat: Daca conduci cu daltonism ai sa faci sigur accident. Cunosc situatia unui cromopat care avea permis. Si poti sa iti dai seama si singur.

| minrest a răspuns:

Cred ca m-am inselat intr-o oarecare masura in raspunsurile mele anterioare la aceasta intrebare. Se prea poate sa nu fie periculos sa conduci cu daltonism. Oricum semaforul are si ordine fixa a culorilor, nu doar culori.

| anamariarot a răspuns:

Depinde mult peste cine dai...