| AngelOfOreno a întrebat:

Am nevoie de ajutor cu referire la inscrierile la scolile din Uk, in Romania clasele pe care le0am parcurs au fost doar 6 iar de atunci pana acum n-am mai continuat sa merg si am fost trecut repetent, in timp am ajuns in Anglia iar acum am varsta de 16 ani impliniti daca stiti sau puteti sa ma ajutati cumva cu pasi pe care trebuie sa ai urmez pentru a ma inscrie, mersi mult!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să duci cu tine actele tale de școlarizare, certificate la notar, traduse cu apostila de la Haga. Te prezinți cu ele la școală acolo și ei vor decide.

| AngelOfOreno explică (pentru sadrian46):

Nu cred ca merge asa, am gasit alte raspunsuri pe net fața de ce imi spui tu

| sadrian46 a răspuns (pentru AngelOfOreno):

Dacă ai găsit alte răspunsuri, fă ce spun ăia. Ia-te după toți.

| AngelOfOreno explică (pentru sadrian46):

Pai asta fac dar vreau ceva mai clar unde ar trebui sa ma duc si ce ar trebui sa fac si ce aplicati ar trebuie sa depun

| sadrian46 a răspuns (pentru AngelOfOreno):

Nu ai unde să te duci acum, și nici ce să depui acum de aici, că nu stă de vorbă nimeni cu tine din Anglia acum, despre ce va fi cândva.
Acolo vei merge la un liceu.
Ca să demonstrezi că ai făcut școală, nu te crede pe cuvânt, trebuie să le arăți un act emis de o autoritate din România de unde ai plecat. Care este aceea? Liceul, școala pe care ai terminat-o. Aceasta îți emite un act de studii pentru anii de școală. Dar acesta este în Romănă. și până el nu este legalizat de un notar, nu te crede nimeni din străinătate, căci puteai să îl fabrici tu.
Astfel, trebuie tradus, dar de un traducător autorizat, și legalizat la un notar din România. Cu el pleci acolo, și te prezinți la școala, liceul unde vrei să înveți acolo. Asta poți faci aici, acum. Dacă pleci acolo fără aceste acte, ești ca și cum nu ai fi făcut școală deloc.