| johanes a întrebat:

Salut am nevoie urgent de ajutor!
Am instalat niste stalpi pentru a-mi trage lumina la casa ei fiind la numar cam 3 m-a costat cam 3000 ron cu factura deviz si chitanta. Pb este ca o firma de telefonie s-a cablat pe stalpii mei fara a-mi cere acordul si fara a plati chirie ce propuneti sa fac ca si demersuri: plangere la politie, sa le cer daune, eu trebuie sa-mi amortizez costul cu stalpii astia aici e pb zic eu sau e de datorie mea sa platesc si mai marii statului sa profite?
Va multumesc anticipat?

3 răspunsuri:
| Fredie a răspuns:

Salut. Daca acei stalpi sunt intr adevar ai tai si nu apartin cumva celor de la electrica sau cum se numeste societatea furnizoare de electricitate din zona ta, ai dreptul sa le ceri chirie, asa pe cale amiabila sa spunem. Daca vezi ca te ignora, ii poti da in judecata sau cel mai simplu, le dai jos cablurile pur si simplu. Atentie insa: ce am spus eu este valabil daca acei stalpi sunt in proprietatea ta! Daca ei sunt pusi pe domeniul public si apartin firmei de electricitate, carora tu le ai dat acei bani asa ca taxa de racordare sau ceva de acest gen, nu ai dreptul sa faci nimic. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Studiati contractul cu Electrica sau ce firma este la dvs.
" Regula " este asta : dvs platiti extinderea si montarea stilpilor care apoi sint cedati cu titlu gratuit catre intreprinderea furnizoare de electricitate.
In concluzie, dvs nu mai aveti drepturi asupra lor.
Daca stilpii erau in curtea dvs, se schimba situatia.
Poate parea aiurea dar dvs nu ati facut decit sa extindeti reteaua pe banii dvs iar preluarea de catre firma furnizoare este un beneficiu pentru dvs. Daca nu s-ar intimpla asa ar trebui sa va ocupati si de intretinerea lor, schimbarea lor peste niste ani...
Este moral asa?
Eu zic ca da!
Dvs v-ati facut casa in zona fara retea si ei nu sint obligati sa "percuteze" pentru orice persoana isi face casa in cimp. Ei au un plan de dezvoltare, un buget si un proiect. Ati iesit " din schema " platiti!
Deci cam asa sta treaba.
Si eu am platit un stilp pentru o traversare peste strada ...si nu este al meu dar nici nu-mi doresc...

| johanes explică:

Stalpii sunt in afara curtii dar sunt cu factura deviz si chitanta doar de instalare emise pe numele meu de o firma care se ocupa cu plantarea stalpilor si nu numai.