| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.Am avut un sistem mai vechi 20gb, 64mb nvidia, 128 sdram, 1000mghz.Am achizitionat o placa de baza socket 462 DDR, AGP pentru ca sa se potriveasca cu procesorul, o placa video 128 mb nvidia geforce 3d tornado, hdd 40 gb, 512 ram.Procesorul nu l-am schimbat.Pana sa scimb piesele, sistemul mergea perfect; dupa ce am schimbat tot adica placa de baza, ram, placa video, hdd, sistemul functiona adica se auzea coolerul, monitorul ramanea negru, iar dupa aprox. 5 sec tiuia, apoi iar se oprea, iar tiuia si tot asa. L-am lasat vreo 2 saptamani si nu m-am mai ocupat de el.Acum nu se mai aude nimic, dar imaginea nu apare pe monitor.Am desfacut unitatea si procesorul era ars adica era o pata maro pe el, in centru pe partea cu piciorusele.Imi e frica sa nu fie arsa placa de baza(Doamne fereste, abia am luat-o)Stima!

1 răspuns:
| AlexCrb a răspuns:

Procesorul o fi fost probabil prea slab pentru placa de baza. Du PC-ul la un service specializat sa ii una procesor ca sa fi sigur ca nu prajesti inca unu'. Decat sa ii faci un asemenea upgrade, mai bine iti luai unul nou.