| meinteil a întrebat:

Salut am o problema astazi am bagat boilerul electric in priza becul s-a aprins insa apa nu s-a mai incalzit ce ar putea sa aiba?
Va multumesc

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai acolo un termostat, roteste si tu de el la tem mai mare.Sau daca nici asa nu vrea atunci s-a ars elementul, adica rezistenta aia care sta in apa si incalzeste apa. Poti sa o verifici daca te pricepi, apoi daca e arsa sa o inlocuiesti.Treb sa golesti boileru in cazul cand e arsa si vrei so inlocuesti.Ok ce trebuie sa faci? Ai nevoie de un aparat de masura, pui aparatu pe continuitate, inchizi siguranta de la panou electric aia pentru boiler sa nu mai ai curent, desfaci capac daca are acolo la boiler o sa vezi elementu unde este, are acolo 2 pini unde is conectate 2 fire.Le scoti de acolo si cu aparatu de masura verifici continuitatea elementului.Adica ar trebuie sa sune, sau ce face apartu ala de masura, la cele mai multe suna se aude un zgomot care arata ca exista continuitate.Asat arata ca elementu e bun sau ca poate fi spart si tot are continuitate prin apa. Apoi masori intre un pin de la element si pui pe boiler undeva unde este metal, pe bazinu de metal al boilerului, ala din interior, ala de dupa izolatie si verifici daca are continuitate. Daca are atunci sa spat elementu.Deci apart de masura un fir pui la element altul la masa la boiler pe metalu boilerului si daca suna e dus elementu.Simplu.Vezi scrie pe element de citi kw este, mergi la magzin cumperi altul de aceiasi putere, vii acasa scoti apa din boiler afara pana sub nivelu elementului, cu o cheie desfaci elementu, pui pe ala nou, conctezi cablurile la loc si ai rezolvat problema.Simplu,rapid economic laughing E simplu asta aca te pricepi, trebuie sa te pricepi nitel sa stii si cum sa dai apa afara, desi nu-i mare chstie.Vezi tu te descurci ca esti baiat mare.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Rîie