| TheHitman a întrebat:

Salut
Am o problema urgentă
Pe data de 18 Ianuarie am bilet de plecat in Spania(minor)
Și fix in ziua de 18 Ianuarie îmi expira și buletinul
Și nu știu dacă trebuie schimbat sau nu
Este valabil inclusiv ziua de 18 sau nu
Cine știe vă rog ajutați Ma sa nu Ma duc acolo sa spună aia "nu te pot urca in avion"

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista o solutie foarte simpla: iti preschimbi CI (precis n-ai BI) inainte de expirare, se poate preschimba cu 180 de zile anterioar expirarii, asa ca poti merge de pe acum sa-l preschimbi si atunci nu vei mai avea nici o problema.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta nu te poti urca in avion, fiindca poti parasi tara numai cu un act de identitate (carte de identitate, pasaport) care mai este valabil inca 6 luni din ziua plecarii. Va trebui sa il schimbi inainte de a pleca

| mihai69 a răspuns:

De plecat, poți pleca cu C.I. neschimbat; dar nu știi ce te așteaptă la întoarcere!
Așadar, mai bine mergi și-l schimbi dinainte, ai vreme destulă!

| TheHitman explică (pentru mihai69):

Pe data de 10 mă duc sa îl schimb, sa îl fac pe cel de 18 ani
Mulțumesc de răspuns