| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, va rog sa ma ajutati.Am un monitor mai vechi CRT de-ala cu tub.Problema a aparut azi.Imi apare meniul monitoruli,ca sa setez,rezolutia,luminozitatea, contrastul etc.Nu il pot inchide apare acolo in continuu, cateodata dispare doua secunde si revine la loc.Va rog sa-mi spuneti ce are, momentan nu am fonduri sa-mi iau un LCD sau un LED.Va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Vezi sa nu ai vreun buton blocat! Sau din cauza semnalului de la placa video, ceva nu-i place si se tampeste!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Mersi de raspuns o sa verific

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Amplaca video integrata nvidea geforce 6150 le 512 mb, se poate sa aiba ceva placa? unitatea e noua

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

E posibil! Dar nu obligatoriu! Poate sa fie si din monitor. E greu de spus pe nevazute. Nu pot sa-mi dau decat cu parerea.

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Monitorul e mai vechi m-i la dat un prieten, e model Davio, dar m-aim dat sema ca e de la butoanele de pe monitor fiindca dupa ce apare meniul se misca si seteaza singur stralucirea, contrastul...

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, in concluzie, ai rezolvat sau nu?

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Momentan nu mai apare chestia aia.Dar vreau sa te mai intreb ceva:daca mai aapre chestia aia pot lua mufa sa o pun la un alt monitor(tot crt)caruia ii lipseste un pin de la mufa?

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e turnata nu! Daca e din aia care se poate desface da. Numai ca e mult de munca. Sunt multe fire si iti trebuie ceva experienta de lipit. Dar vezi ca mufa nu are toti pinii, mai ales la monitoarele CRT mai vechi. Vezi daca pinul ala lipsa chiar e folosit. Cauta schema pe google ca o gasesti usor si vezi ce fire sunt folosite si care din pinii tai e lipsa. Pune osul la treaba. Cel mai indicat e sa te duci sa-ti iei un cablu VGA gata facut.

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Mersi mult man, momentan il las asa ca nu a mai aparut chestia aia, daca mai apare o sa-mi fac de lucru cu el.Sanatate numa' bine!

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce! Numai bine!