| Emilianoxxxxxxxx a întrebat:

Am un calculator bunicel si asi dori sa stiu ce trebuie inbunatatit sa functioneze jocurile precum serious sam3, max pain 3, far cry 3 configuratia lui este urmatoarea: processor IntelR Pentium R D CPU3. 00GHz placa video NVIDIA GeForce 8600 GTS Memorie Ram 1.50 Gb system type 32 biti DDR2.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Placa ta are memoria de 256 MB.
- Schimba placa la 1GB, DDR3, 128 biti
- Schimba memoria la min 2 GB, maxim 4. Presupun ca ai 2 placute de memorie. Una de 1GB si una de
512 MB. Daca e asa cumpara o placa de memorie de 2GB si inlocuiestele pe amandoua (nu pe una dintre ele pentru ca s-ar putea sa fie incompatibile intre ele si o sa ai probleme)
-Poti sa cumperi 2 de 2 GB, depinde de banii care ii ai. Dar sa fie identice.
-Nu te baga la o singura placuta de memorie de 4 GB ( e tentant)fara sa citesti daca placa de baza suporta pe slot 4 GB. (majoritatea duc 2GB)
Nu uita, daca ai Windows 7, numai sistemul trage din memoria RAM intre 600-900 MB, iar cele mai multe jocuri, din pacate trag tot din memoria RAM.

1 răspuns:
| KatalinNc a răspuns:

Trebuie sa ai 2-3G ram, placa video 512, sau 1G, PROCESOR bun, spatiu in pc si cam atat daca ai asta iti va merge!