| MrTech1HD a întrebat:

Salut, am un u650 cumpărat recent și am pus la tiranti bara și furca de remorcare iar în furca aceea tin remorca. Problema este ca nu știu de ce dar tirantii îmi coboară de la greutate, ca și cum ar scapa presiune cilindrul. Ma poate ajuta cineva cu o belea?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cred ca am gresit cand am spus ca muti maneta pe flotant, aia faci doar cand ari cu plugu, sau dai cu discu.
La remorca ridici, apoi pui maneta in pozitia Neutru, cam aia e tot.
Tirantii vor ramane acolo la nivelul ala, atita timp cit lasi maneta asa.

Manetele alea de la distribuitorul hidraulic, sau fiecare maneta are 4 pozitii : ridicat-coborit-neutru-flotant.

Deci trebuie sa tii maneta in pozitie neutru dupa ce ai ridicat cit ai tu nevoie.
Daca maneta cand pui pe ridicat, urca tirantii, inseamna ca pompa baga. Urci tirantii la inaltimea dorita, apoi pui maneta pe netru, ar trebuie sa ramana acolo, indiferent ce greutate ar fi.

Daca coboara asa cum ai spus, inseamna ca scapa ulei pe undeva. Daca nu scapa uleiul afara, asta pentru ca ai vedea, atunci inseamna ca e ceva la distribuitorul ala hidraulic, nu inchide acele sertarase.
Acele seratarase, asa se numesc, inchid, deschid, sau lasa uleiul in circuit inchis prin sistem la pozitia flotant prin acele prelucrari ce le au pe ele.
La tine daca coboara, urca, inseamna ca in aceste pozitii este in regula.Ramine pozitia neutru si flotant de verificat.La neutru spui ca deja scapa, tirantii se duc in jos daca e ceva greutate acolo.

Ce ar mai putea fi defect sau care sa nu tina, ar fi Supapa de siguranta, asta tine uleiul sa nu o ia inapoi in carterul transmisie, dar ea tine doar pana la o anumita presiune.
De exemplu atunci cand presiunea in sistem depaseste 130 daN/cm2 ea deschide, sa nu sparga furtunele, garnituri si ce o mai avea.

Deci supapa asta e de siguranta, si ma gindesc sa nu fie reglata la presiune f mica, cum am spus acea supapa trebuie, sau este reglata la 130 daN.

Mai este inca o supapa de Trecere, cred ca stii despre ce vorbesc, prin supapa asta vine uleiul de la pompa si supapa asta dirijeaza uleiul automat spre transmisie inapoi, atunci cand maeta este pe neutru sau flotant.
Daca Supapa asta de Trecere nu inchide bine, la fel poate lasa uleiul sa mearga inapoi in transmisie.

Deci trebuie sa verifici urmatoarele piese :

1-Scurgeri la furtune, conducte.
2-Supapa de siguranta
3-Supapa de Trecere
4-Sertarasele din distribuitor

In ordinea asta trebuie verificate, pentru ca asa e mai usor, umbli in Distribuitor, doar daca primele is in regula, scurgeri, si supape.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Coboara de la greutate, asa trebuie tinuta remorca, doar no urci deasupra.
Treb sa tii menta pe flotant, ca urmare coboara inn jos.Chioar de urci sus, dupa pui pe flotant ea tot coboara de greutate, este normal, sau poate si urca daca ceva ar impingeo.
Este ca si la plug.
Am o carte cu toate astea, inclusiv remorci, cu tractorul ce spui, toate piesele, cum functioneaza, in ce pozotie se tine, dar nu stau sa caut, imi este lene laughing

| MrTech1HD explică (pentru relian):

Ideea este ca nu o urc mult, puțin cât sa fie dreapta, dacă o las pe flotant ajung cu ea pe jos ca am un tampon care in caz de ceva, sa îl las în pământ ca să "franeze" deci de aia zic, eu trebuie sa o țin puțin mai ridicata (vreo 5 cm). Și acum nu am plug, dar dacă îmi pun plugul ce fac, merg cu el pe drum și îmi cade plugul jos? Ceva 100% nu e ok, pompa nu cred, ca ridica bine, servo merge bine, doar când am greutate îmi lasă tirantii și se aude ca un pocnit

| relian a răspuns (pentru MrTech1HD):

Cred ca am gresit cand am spus ca muti maneta pe flotant, aia faci doar cand ari cu plugu, sau dai cu discu.
La remorca ridici, apoi pui maneta in pozitia Neutru, cam aia e tot.
Tirantii vor ramane acolo la nivelul ala, atita timp cit lasi maneta asa.

Manetele alea de la distribuitorul hidraulic, sau fiecare maneta are 4 pozitii : ridicat-coborit-neutru-flotant.

Deci trebuie sa tii maneta in pozitie neutru dupa ce ai ridicat cit ai tu nevoie.
Daca maneta cand pui pe ridicat, urca tirantii, inseamna ca pompa baga. Urci tirantii la inaltimea dorita, apoi pui maneta pe netru, ar trebuie sa ramana acolo, indiferent ce greutate ar fi.

Daca coboara asa cum ai spus, inseamna ca scapa ulei pe undeva. Daca nu scapa uleiul afara, asta pentru ca ai vedea, atunci inseamna ca e ceva la distribuitorul ala hidraulic, nu inchide acele sertarase.
Acele seratarase, asa se numesc, inchid, deschid, sau lasa uleiul in circuit inchis prin sistem la pozitia flotant prin acele prelucrari ce le au pe ele.
La tine daca coboara, urca, inseamna ca in aceste pozitii este in regula.Ramine pozitia neutru si flotant de verificat.La neutru spui ca deja scapa, tirantii se duc in jos daca e ceva greutate acolo.

Ce ar mai putea fi defect sau care sa nu tina, ar fi Supapa de siguranta, asta tine uleiul sa nu o ia inapoi in carterul transmisie, dar ea tine doar pana la o anumita presiune.
De exemplu atunci cand presiunea in sistem depaseste 130 daN/cm2 ea deschide, sa nu sparga furtunele, garnituri si ce o mai avea.

Deci supapa asta e de siguranta, si ma gindesc sa nu fie reglata la presiune f mica, cum am spus acea supapa trebuie, sau este reglata la 130 daN.

Mai este inca o supapa de Trecere, cred ca stii despre ce vorbesc, prin supapa asta vine uleiul de la pompa si supapa asta dirijeaza uleiul automat spre transmisie inapoi, atunci cand maeta este pe neutru sau flotant.
Daca Supapa asta de Trecere nu inchide bine, la fel poate lasa uleiul sa mearga inapoi in transmisie.

Deci trebuie sa verifici urmatoarele piese :

1-Scurgeri la furtune, conducte.
2-Supapa de siguranta
3-Supapa de Trecere
4-Sertarasele din distribuitor

In ordinea asta trebuie verificate, pentru ca asa e mai usor, umbli in Distribuitor, doar daca primele is in regula, scurgeri, si supape.

| Yyiuff a răspuns:

Salut
Vezi dacă pe cilindru este ulei iar dacă da trebuie să îl desfaci din cele 4 șuruburi și să îi schimbi garniturile care sunt cam 12 lei, atenție la garnituri ca sunt unele care nu respectă cotele.

| MrTech1HD explică (pentru Yyiuff):

Problema este ca nu e ulei, cilindrul e ok, pompa iar trebuie sa fie ok ca altfel nu ridica și nici servo nu mergea. Când scapa tirantii se aude ca și un pocnit, trăsnit, ceva de genul. Ca și cum bați în ceva fier

| Yyiuff a răspuns (pentru MrTech1HD):

S-ar putea să scape presiune distribuitorul