| TheHunter38 a întrebat:

Salut, as vrea sa bag cv pentru angajare la un loc de munca, dar eu nu sunt din localitatea respectiva, m-as muta in zona respectiva numai daca as fi angajat angajat...
Cum se procedeaza in astfel de cazuri?

2 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu o să te angajeze prea uşor. Angajatorul o să strâmbe din nas când va auzi că nu eşti d-acolo. Chit că vrei tu să te muţi sau nu. Ei cauta soluţii uşoare şi convenabile. Că aşa e în România.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Prinde curaj, alcătuiește CV-ul, apoi depune-l la firma respectivă (dacă știi sigur că se fac angajări). Oricum, te vor chema la un interviu, iar atunci, le vei explica motivul pentru care îți dorești să faci parte din colectivul lor și ce compromisuri ești dispus să faci (inclusiv, schimbarea domiciliului). În caz de reușită, încerci să găsești ceva provizoriu, o gazdă/chirie, până vei găsi o locuință stabilă.
Eu zic să depui CV-ul, în fond, nu ai nimic de pierdut, decât de câștigat.