| kaBooMx a întrebat:

Salut, as vrea sa cumpar si eu de pe net ceva, si ma gandeam sa deschid pachetul, adica transport cu verificare a coletului. Dar nu stiu nimic despre asta. Ce firme fac asta? Fan courier? Rapid Curier? Cargus Free? Si cat costa? Si am voie sa desfac pachetul, sa pornesc telefonul (asta va fi in pachet), si pot sa-l butonez putin? Oare ma lasa ala de e pe masina sa verific putin mai mult telefonul?

3 răspunsuri:
| iasicumpara a răspuns:

Nu. Daca il trimite cu ramburs trebuie intai sa platesti si apoi deschizi. Daca ai ulterior probleme conform legii poti returna produsul cu sau fara garantie in maxim 48 de ore pe cheltuiala expeditorului, adica a firmei de unde ai luat. Legea oricum e mai permisiva iti lasa parca si 10 zile, dar oricum, cel care vinde stie asta si totul va fi ok cand vei ridica coletul.

| kaBooMx explică (pentru iasicumpara):

Ma esti sigur? Adica cum, mai intai platesc si apoi verific? Asta e ca la un colet normal!

| iasicumpara a răspuns (pentru kaBooMx):

Da, noi livram prin curier si asta e procedura. Deci- ori ai plata la termen prin OP pe factura si platesti daca e OK sau daca e ramburs cei de la curier nu pot sa iti dea coletul decat atunci cand achiti ca asta e procedura.