| Illuminati2016 a întrebat:

bunicul meu a cumparat de la un tigan un bec de pe stalp cu tot cu carcasa, becul este cu vapori de mercur de Philips 250w m-am uitat inau trul becului pe sub inbelisul alb si nu am vazut un filament de wolfram,ceea ce inseamna ca nu este cu autoaprindere, asta inceamna ca trebuie sa cumpar un balast electronic? Dau funda

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ori e furat, ori e din gunoi...
În fine, presupunând că ar fi bun, e nevoie de un circuit special pentru aprindere care de obicei se află în corpul acelei lămpi.
Nu merge cu din alea pentru neoane!

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Bunicul tău a cumpărat un bec de stâlp de la un țigan...
Doar mie îmi răsună ideea că nenorocitul a smuls acel bec de pe stâlp (ilegalitate)?

| Illuminati2016 explică (pentru LPCTSTR):

Posibil dar nu sunt sigur