| mirel1983 a întrebat:

Salut,care este ordinea de legare (daca este o ordine)?
Mixer,egalizator,amplificator
Egalizator,mixer, amplificator
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mixer, egalizator, amplificator.
Inainte de muxer se monteaza si preamplificatoarele, tuner-ele si alte intrari audio, daca este cazul.
La niel de studio, fiecare intrare poate avea si egalizator propriu, dupa care se face mixare, egalizare generala si distribuire /amplificare de semnal.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Atât timp cât sunt oprite când faci legăturile, chiar nu are importanță. Oricum, niciodată să nu pornești un amplificator fără sarcină conectată (difuzoare / boxe).

| nukeyly a răspuns (pentru mihai69):

De ce?

| mihai69 a răspuns (pentru nukeyly):

De ce... ce?!?

| Frank51 a răspuns:

Hm, bănuiesc că sursa de sunet este mixerul, deci mixerul este primul, după care egalizatorul care bănuiesc că controlează vomul și ton, după care amplificatorul care amplifica tensiunea.

Deci mixer, egalizator, amplificator.