| Mafiotu007 a întrebat:

Salut! Am facut constructia unui gard fara fundatie fara autorizatie, dar cu acordul primariei. Acum a venit un tanar de la urbanism, sa imi spuna ca primesc amenda si trebuie intrat in legalitate. Eu daca am toate actele necesare pentru a intra in legalitate ca m-am informat, si ei nu pot sa ma lase sa intru in legalitate ( nu e PUG facut ) constructia mea e legala sau nu? Tin sa precizez ca toti din acea zona au case si garduri facute. Va multumesc si dau funda, zi buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gardul va fi legal facut abia dupa ce intri in legalitate (obtii autorizatia), nu este important si nu are nici o legatura cu faptul ca nu este PUG facut, nu este vina ta ci a Consiliului local, fiecare proprietar are dreptul sa-si ingradeasca proprietatea.
Daca nu vor sa emita autorizatia, desi ar trebui dupa ce te vor amenda, atunci poti sa-i dai in judecata.
Ai solicitat autorizatie inainte de constructie, depunand o cerere scrisa si te-au refuzat?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, constuctia ta nu este legala odata ce nu ai Autorizatie legala de constructie, de la Urbanism.

Nu are importanta ce au vecinii tai si nu ai tu, ca nu-ti da tie nimeni raportul daca au sau nu autorizatie.
Evita sa te mai uiti in curtile vecinilor si sa comentezi inutil, cand tu faci lucurui ilegale.

| Mafiotu007 explică (pentru Violleta2022):

In raspunsurile tale denota faptul ca esti o persoana foarte trista. Eu am pus o intrebare ce legatura are ce am intrebat cu ce ai raspuns? Mai ai putin si ajungi la 100.000 raspunsuri inutile

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mafiotu007):

"Prostul moare de grija altuia" - asa spune un proverb romanesc care tie ti se potriveste perfect, fiindca te doare de grija vecinilor de ce fac ei si cum fac ei, in loc sa-ti vezi de propriile tale probleme legale, pe care le incalci si ajungi sa platesti amenzi.
Vad ca te preocupa si grija mea, in loc sa ai bun simt si sa-ti vezi de problemele tale legale pe care ti le faci singur din nepasare sau prostie.

| Mafiotu007 explică (pentru Violleta2022):

Vezi ca eu nu te-am jignit, stai acolo online si plangi la altii, nu ma cobor la nivelul tau, si sa mori de invidie sa stii ca am rezolvat, ca sa dormi mai greu la noapte?

| adryang78 a răspuns:

Nu ești singurul în situația asta.
În mod normal, chiar și pentru împrejmuire trebuie proiect, dar sunt mulți care s-au împiedicat de lipsa Planului Urbanistic General și nu au obținut autorizația.
Din punct de vedere strict legal, atât timp cât nu ai autorizație de construire orice construcție cu caracter permanent este ilegală.