| scarfacetl a întrebat:

Exista vreo lege sau o ordonanta.in care cei care au construit fara autorizatie pot sa intre in legalitate fara sanctiune? Am auzit ca s-a emis anul acesta o ordonanta de genul.Si daca este neaparat necesar sa ai cel putin 12 metri de la axul drumului fata de constructie pe drumul judetean. si cum o pot da la pace cu cei de la drumuri si chestii?
Va rog ajutati-ma.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eu nu am auzit de vreun act normativ in sensul celor spuse de tine. Autorizarea construirii se face conform Legii nr.50/1991, cu modificarile si completarile ulterioare si in aceasta lege se prevede ca trebuiesc desfiintate constructiile neautorizate. De asemenea amenda prevazuta pentru construirea fara autorizatie este de la 1.000 lei la 100.000 lei. Mai mult, nu ai respectat nici legea drumurilor, OG nr.43/1997, cu md. si compl. ulterioare, care prevede, pentru constructiile limitrofe drumurilor comunale, o distanta de 20 m de la axul drumului si aceasta este imperativa. Nu vad nici o rezolvare legala a problemei tale, decat desfiintarea constructiei. Numai bine!