| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Daca intri intr-o casa abandonata in care nu este domiciliat nimeni,dar care are proprietar, si ai fost acolo fara sa stii ca e ilegal(sau e) patesti ceva?(dosar penal, chestii?)

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal sa intri in casa altcuiva, chiar daca nu locuieste nimeni acolo.
Poti pati ceva doar daca ai distrus ceva, proprietarul afla si iti face plangere penala pentru distrugere.

| Marius66666 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca nu am distrus eu nimic, ci altcineva?

| Marius66666 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca a distrus altcineva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marius66666):

Atunci il vei indica pe cel care a distrus.

| NaomyTommy a răspuns:

Buna, eu cred ca daca proprietarul depune o plangere si isi sustine ideea ca ati intrat in spatiul lui poate o sa fie un avertisment, amenda sau dosarel penal, poate nu stiu...
E ca si cum ai pleca de acasa nu ai mai veni la tine acasa vreo 2-3 ani si cineva iti intra in casa si tu aflii. deci ce faci? mno intelegi?

| Marius66666 a răspuns (pentru NaomyTommy):

Nu ai inteles, era o casa abandonata, nu era domiciliat nimeni de pe vremea lui Ceausescu, inca mai mult cred

| NaomyTommy a răspuns (pentru Marius66666):

Nu stiu ce sa spun...depinde ce ai facut acolo si daca te-a vazut cineva

| cristiana2104 a răspuns:

Necunoasterea legii nu te absolvă de aplicarea ei. Daca proprietarul afla ca ai patruns in locuinta, risti prevederile legale pentru aceasta fapta.