| Andrei6699 a întrebat:

Daca mi-as face maine un cont in banca, as putea sa scot un crrdit de 4000 de euro avand in vedere ca am un salr de 2000 de lei?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

4000 euro - la cursul actual - inseamna cca. 19000 lei.
Calculat la 12 luni, ar trebui sa rambursezi lunar 1proape 1600 lei + dobanda si comisioane.
Din moment ce tu ai un salar de 2000 lei (brut), inseamna ca primesti cca. 1200 lei net, din care greu poti achita rate de 1600 lei+.
Deasupra, indatorarea (totalul ratelor lunare) nu poate depasi 50% din venitul tau, ceea ce inseamna ca si un credit de 1000 euro (pentru un an) ar fi cu semn de intrebare in cazul tau.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Da cine a zis ca ia pe un an?

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Fa calculul, din jumate salarul lui net cate luni ar trebui sa plateasca inapoi, avand in vedere ca, ratele rambursate sunt aproximativ egale cu comisioanele (sau chiar mai mici).
Asta ar insemna cca. 300 lei rambursat lunar, adica cca. 63 luni (peste 5 ani).

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Asa si? Exista credite de nevoi persoanele pe 5 ani

| Frank51 a răspuns (pentru Bula):

Nimeni nu isi face credit pe 1 an, ca atunci de ce isi mai face?

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Poate, dar n-am auzit credit de peste 5 ani pentru sume mici.
Bancile traiesc din comisioane si au profitul o parte din dobanzile aplicate.
Fiecare banca are politica proprie de creditare.

| Bula a răspuns (pentru Frank51):

Si cumpararea in rate este credit, dar se face fara sa vezi banii in mana.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde ce vechime ai. Unele banci pun conditii in acest sens. Si de istoricul tau.

| REMiXDJ a răspuns:

4000 de euro e un rahat i ziua de azi.Raportat la salariul tau de 2000 de lei orice banca iti va da acest credit.Iti recomand ING Bank.Fa-ti acasa un calcul cati bani ai in mana cand iei salariul, cat consumi pe luna si cat poti da ca rata.Iti recomand sa iei 5000 euro pe 3 sau 5 ani cu dobanta fixa, nu variabila pe curs. Dicuta la ING Bank treaba asta si o sa fii ajutat in modul cel mai optim si rapid.ING Bank dupas semnarea contractului de creditare in 24 de ore ai banii.Si atentie, banii intotdeauna iti dau ideii cand sunt mai multi si te tenteaza sa cumperi multe lucruri fara rost si pierzi.Deci, incearca sa ai folosesti cu un scop practic care sa fie in folosul tau.

| Frank51 a răspuns:

Ca sa imprumuti bani trebuie sa faci un credit. Creditul se acorda in functie de conditiile fiecarei banci. In principiu, in functie de salariul tau, ti se va spune exact care este limita de creditare. Oricum, pentru 4000 de euro este foarte posibil sa reusesti.

| ponturi a răspuns:

La banca ori va verifica la Anaf ori va cere adeverință de venit din care să reiasă ultimele 3 salarii și eventual fluturaș de salariu. Cel mai bine folosiți un calculator on-line de rate și credit ( de găsit pe orice site al unei bănci ).