| Eedytso a întrebat:

Salut, daca montez coolerul de la procesor gresit se poate intampla ceva? ca l-am demontat si nu sunt singur ca l-am pus cum era. dar stiu ca daca nu il punea cum era nu se aprindea pc-ul corect? sau se ardea happy

Răspuns Câştigător
| hanzelik a răspuns:

Pe placa de baza a PC-ului exista CPU FAN( mufa unde conectezi coolerul pentru procesor ) si inca un fan sau chiar doua depinde de placa de baza! Daca ai conectat coolerul procesorului la alta mufa fan o sa iti porneasca PC-ul dar la majoritatea placilor de baza o sa primesti un advertisment din bios cum ca Coolerul CPU nu este conectat! dar nu o sa t-i se arda procesorul! funda

| victorandrei a răspuns (pentru hanzelik):

Cred ca ideea era de montat pe procesor nu de pus o mufa care nu intra decat intr-un singur fel, plus ca firul de la ventilator nu se ajunge pana in "fundul curtii" pe placa de baza la cealalta mufa

6 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Se poate arde procesorul dar nu neaparat.
Daca nu l-ai pus cum trebuie pc-ul tot se deschide.
Cel mai bine deschizi carcasa unitatii si dai drumul pc-ului si te uiti daca se invarte coolerul.
Daca se invarte l-ai pus bine.

| victorandrei a răspuns:

Daca nu este montat corect in cateva minute se restarteaza ca ajunge la temperatura limita
daca nu se restarteaza este pus bine pe procesor

| panther2007 a răspuns:

E o problema doar din punct de vedere al temperaturi, pentru ca pc-ul tau nu o sa mai functioneze in parametri normalihappy

| askdj a răspuns:

Cooleru zici ...ventilatoru si radiatoru, nu conteaza cum le pui radiatoru doar intr o singura pozitie merge. dar nu are ce sa se intample, doar sa nu pui procesoru altcumva si sa presezi cu cooleru pe el, deoarece se vor rupe pinii. Toate potrivesc intr-un singur fel, si daca s-a pornit pc-u de acolo in colo nu mai are ce sa ti se intample