| Ionutrafa33 a întrebat:

Salut, am un un PC cu următoarele componente:
Procesor core duo e7500
4gb ram DDR2
Placa video nividia GT 650 1gb
Și o sursa deluxe de 230v
Și am deschis tot PCul pentru o curățare corecta am demontat coolerul de pe procesor și i-am curățat foarte bine radiatorul de praf, la fel și la placa video.
Și când le-am curățat aveau foarte putina pasta termica di probabil de aia făcea zgomot placa video.
Ideea este că am rămas fără pastă termica. Poate afecta cu ceva daca îl pornesc fără pastă?
Și încă ceva, când l-am demontat și am scos sursa din greșală am rupt un ventilator care era regat direct cu un minus și plus de sursa.
Și acel minus și plus au rămas rupte de la jumătate și le-am izolat pe amândouă
Daca pun PC ul in priza se poate întâmpla ceva?
Intreb asta că am mai avut un aparat care avea un fir care era rupt de la jumăte și nu ducea nicăieri și când l-am pus în priza a făcut,, POC".

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu pui pasta - face POC!
Daca nu pui bine pasta - face POC!
Daca nu pui pasta potrivita - face POC!
Daca umbla mistretii sau nepriceputii - face POC!
Oricare varianta poate costa sute- sau chiar mii lei.
Cel mai bine si mai ieftin este sa dai o suta la un om de service si-l va face cum trebuie.

| Ionutrafa33 explică (pentru Bula):

Daca spune ai mai devreme eram zeu.
Nu e prima oară când îi schimb pasta doar că de data asta am uitat sa verific dacă mai am pasta înainte să o șterg pe cea de pe procesor și placa video
Doar că... M am încăpățânat și l am pornit fără nu a făcut poc doar că placa video se vedea roșu și nu se vedea mai nimic înafara de roșu
Am pus pe vga ul de pe placă de bază și a pornit după l-am oprit sa schimb vga ul
Vga care l-am pus pe placa video, cu vga ul nou se vedea albastru
Apoi am încercat să îl pornesc fără placa din vga ul de pe placa
Doar că acu nu mai afișează monitorul când îl pun pe vga ul de pe placa de baza

| VoidEternal a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Sa pui un cooler fara pasta termoconductoare e egal cu 0. Dupa cum te-ai convins si singur. Exista Youtube si internet, nu trebuia sa astepti pana iti raspundea cineva pe TPU. In punctul asta doar la service il mai poti repara. Roaga-te sa nu se fi ars chipsetul de pe placa de baza.

| Ionutrafa33 explică (pentru VoidEternal):

Nu cred sa fie ars chipsetul
Pentru că aparent a pornit din nou vga ul de placa
Doar că placa cred că s-a ars chipul grafic sau cum s o numi
Pentru că se vede roșu cu negru și când pun alt vga se vede albastru
Probabil că trebuie alta placa video sad
Dar este o motivație sa-mi fac upgrade
Și o să mai aștepte ceva până fac rost de suficeinti banii de placa video de minim 2gb de un procesor măcar i5 de 3 ghz
Și să caut 8 GB RAM ddr 2

| VoidEternal a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Sincer ddr2 in 2022 e cam sub nivelul marii. Nu as mai investi in asa PC.

| Ionutrafa33 explică (pentru VoidEternal):

Îl am de 5 ani și merge perfect dar mă gândeam problema este rami abia am găsit 8 GB de ddr 2

| Bula a răspuns (pentru Ionutrafa33):

VGA = kaput.
Daca pui bine pasta de calitate, atunci multi ani nu trebuie sa umblii la el, e suficient sa cureti praful din cooler.

| Ionutrafa33 explică (pentru Bula):

E curat că lacrima cooler ul dar vreau sa ii montez un profesor i5 3400 cu inca 8 GB RAM cu o placa video 2 GB
Și dacă scot macar 600 de lei după el am găsit o placa de ddr 3 cu procesor i 5 4440 și cu 8 GB RAM
La care adug sursa de la mine și o carcasă de pe eMag la 150 de lei cu suficiente coolere
Adică as fi putut pune o placa video de 4gb că nu prea as fi deranjat de procesor dar
Este ddr 2

| Bula a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Daca nu vrei sa minezi Bitcoin cu el, atunci nu vei simti mare diferenta cu ddr2 sau ddr3.

| Ionutrafa33 explică (pentru Bula):

Auzi dar voiam sa te întreb că tu poate ai vreo idee.
Vreau sa ii fac un uprgade adică știu deja ce placa să i cumpăr rami am 16 GB ddr 2
Doar că am luat un procesor
I5 3240 și nu se potrivește pe socket și nu știu cum să găsesc un identic cu el

| Bula a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Placa de baza pe care "incap" 16Gb RAM DDR2 nu am intalnit la calculatoare personale "obisnuite".
De asemenea, nu am intalnit placa de baza cu procesor I5 si mamorii DDR2.
Cand iei un procesor, trebuie sa fii atent la socket-ul de pe placa de baza + la compatibilitatea cu placa de baza.
Lista componentelor suportate de placa de baza le gasesti in Manualul Utilizatorului sau in specificatiile tehnice.
(fabricantul si modelul este scris pe partea superioara al placii de baza)