| Energyboy a întrebat:

Daca tin acumulatorul la laptop in priza in ciuda faptului ca nu este conectat la laptop este vreo problema? se poate arde sau deteriora?

Răspuns Câştigător
| Romaniamafia a răspuns:

Daca lasi incarcatorul in priza fara sa il conectezi la laptop nu are absolut nimic iar la mersul in gol nu "consuma"

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acumulatorul de laptop daca legi la priza, atunci explodeaza, ca o grenada!

In priza ai voie sa bagi doar alimentatorul laptopului.
Daca alimentatorul nu-l conectezi la laptop, atunci - in mod normal - nu are voie sa se deterioreze.
Sunt insa in circulatie alimentatoare ieftine care, fara sarcina (consum la iesire), se defecteaza, fiind dimensionate la limita (fara rezerve suplimentare de tensiuni si curenti).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti consuma curent oricum. Orice dispozitiv care este conectat la priza consuma curent. Iti spun ca, eu il tin non-stop in priza, si pana acum nu am avut probleme cu incarcatorul. Deci e la latitudinea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca se arde dar iti consuma curentul deci cel mai bine scoate-l din priza, simplu happy

| Miss25JK a răspuns:

Nu cred, Eu il am tinut un an sau 2 laptopul in priza chiar daca avea baterie, l-am tinut si cum zici tu, doar incarcatorul in priza fara a fi conectat la laptop si nu s-a intamplat nimic.

| Raicadorel a răspuns:

Da se poate arde.(pentru ca se incalzeste)iti dau un caz:
Mama mea are laptop si a scos incarcatorul di laptop dar a uitat sa l scoata si s-a ars abia a gasit unul nou care sa se potriveasca

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raicadorel):

Ce sa se incalzeasca ma copilule daca nu are sarcina? Ala sta, precum incarcatorul de la telefon, pune tu mana dupa 4 zile, si spune-mi daca e cald.

| Raicadorel a răspuns:

Unele se incalzesc nu toate dar tot se poate arde ca si la un procesor vechi cand ii dai overlock

| PANZER42 a răspuns:

1 la mana: Nu, nu se arde sau deterioreaza atat de repede pe cat crezi un incarcator... 2 la mana, da, consuma! pentru faptul ca pana la mufa finala care incarca laptopul curentul alternativ (de la priza, de 220V ) trece printr-un transformator ce-l face de 19-20V, curent continuu...