| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa ma ţină mai mult acumulatorul la laptop! e nou! Cum să il incarc! Cineva ma sfătuit sa il ţin tot timpul conectat, când sunt la o sursa de priza, că asa nu se foloseste acumulatorul si va avea durata de viata mai lunga! Altcineva ma sfătuit sa il folosesc ca telefonul:cand se descarca il incarc si tot asa! Care e cea mai buna variantă?

6 răspunsuri:
| bozo a răspuns:

Sistemele de celule litiu-ion sunt stabile chimic in jur de 2 ani. In principiu dupa 2 ani ar trebui sa schimbi bateria pentru ca ea va incepe sa tina din ce in ce mai putin.
Daca doresti sa tina cat mai mult o baterie de laptop sau telefon trebuie sa incerci sa respecti ciclurile complete de incarcare/descarcare. Cu cat te tii mai bine de asta cu ata viata ei va fi mai lunga.
Sistemele moderne, bazate pe baterii litiu-ion, sunt facute in principiu sa reziste la 1000 de cicluri de incarcare/descarcare. Este o mare greseala sa alimentezi continuu laptopul. Asta va duce la 3-5 cicluri de incarcare/descarcare zilnice ce vor scurta viata bateriei.
Daca totusi vrei sa prelungesti viata bateriei mai mult si esti dispus sa faci si eforturi pentru asta (desi dupa parerea mea nu merita - un efort financiar de 20-30 de euro anual pentru baterie nu este un capat de tara) atunci poti sa incarci bateria si sa o scoti din laptop pentru perioadele cand il tii mai mult in priza. Totusi nu tine deconectata o baterie mai mult de o luna.

| funnymantm a răspuns:

Cu cat il folosesti mai mult cu atat se uzeaza... eu il tin non-stop in priza. asa bateria nu se foloseste si stiu sigur ca daca voi fi intr-o situatie am garantia ca ma tine 2 ore. plus cand e pe baterie perfomantele scad drastic. chit ca poti seta tu, tot nu este indicat.

| bayatdolce a răspuns:

In primul rand la inceput trebuie formatat iar in al doilea rand daca il ti in priza permanent ar fi mai bine sa-i scoti bateria deoarece asa ii vei lugi perioada de viata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand l-ai cumparat, trebuia sa il formatezi.Eu pe al meu l-am tinut 12 ore in priza.Al meu tine 2 ore.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma cac pe bateria la laptopu meu

| SerbanFitzosul a răspuns:

Deci daca esti acasa nu mergi nicaieri at sa il ti in priza non-stop dar daca pleci undeva il folosesti pana se termina bateria complet si il lasi in priza 12 ore asa nu se uzeazabig grineu asa fac cu al meu si tie o zi intreagabig grin