| extasycash a întrebat:

Fratele meu are 18 ani și a terminat o școală profesională. As vrea sa ii găsesc ceva muncă, as vrea sa îi găsesc ceva în care să se califice dar nu prea știu ce, ceva bine plătit cat de cat dar totodată să nu fie munca de ocnă, ceva acceptabil. Eu sunt puțin mai mare decât el și sunt sudor în șantierul naval din Galați, as putea sa îl aduc acolo sa facă un curs și să devină muncitor acolo dar munca acolo a devenit foarte solicitanta, oamenii au devenit neoameni și n-as vrea sa îl introduc în așa mediu. Am scris asta în ideea în care cineva poate să-mi sugereze ceva util. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| ElSueno a răspuns:

Ce calificare a primit când a terminat școala profesională? Ai putea începe să-i găsești ceva de lucru în domeniul respectiv. Încearcă să-i găsești ceva de lucru într-o fabrică sau printr-un supermarket, se plătește binișor și nici nu muncești ca un sclav. Sau dacă e pasionat cât de cât de gătit, s-ar putea face ajutor de bucătar, aici se lucrează ceva mai mult din câte știu dar și salariul e destul de atractiv. Ar putea face un curs de ospătari și să se angajeze ca ospătar la vreun restaurant, am înțeles că se câștigă bine și mai ales că primești și bacșișuri.

| extasycash explică (pentru ElSueno):

Lăcătuș mecanic este calificarea cu care a terminat dar în școală nu și-a dat nimeni interesul să-i învețe, abia știe să dea un punct de sudura și să măsoare cu șublerul

| P4rAd0x a răspuns:

Salut, extasycash.
Este o decizie chiar foarte buna sa nu il aduci pe santierul respectiv. Poate solutia o vei gasi pe un site de job-uri, exista cateva in Romania care chiar ar putea sa iti fie de mare ajutor in momentul de fata. Job-ul il poate alege in functie de cunostintele lui, dar nu are de gand sa faca o facultate? Asta ar putea sa fie o alegere foarte buna pentru el. Daca raspunsul este "nu", sau asta se va intampla in viitor, poate reusesti sa gasesti ceva pe eJobs. Ai in link-ul de mai jos job-urile din Galati, sunt recente si poate chiar ajuta:
https://www.ejobs.ro/locuri-de-munca/galati

Succes si numai bine. :")

| PIPER23 a răspuns:

Cum spunea un coleg mai sus, meseria de ospatar poate fi foarte banoasa, insa e de tinerete. Nu se poate evolua din ea. Bucataria este cat de cat banoasa, insa e greu, dar daca faci cariera merita.

| FLORENTINAndreea a răspuns:

Mecanic auto