| Cosmin18393 a întrebat:

Salut, ieri seara s-a luat curentul și azi au venit electricienii și l-au refăcut. "Curentul a venit" la toți de la mine din sat înafara de mine. Siguranța de la contuar e picată iar când o ridic nu stă. Ce e de făcut?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Poate ai siguranță defecta, so fi defectat.De ai aparat de măsură și te pricepi, scoți siguranță și măsori firele ce vin în tablou. Daca cablurile alea îs în regula, asta tu trebuie sa știi sa măsori, atunci siguranță e defecta, trebuie sa cumperi alta.

Cind masori cablurile ce vin în tablou, pui pe faza și nul, apoi pe faza- impamintare, pe nul și impamintare. Trebuie sa ai curent doar pe faza - nul, faza-impamintare, doar atit.

Cam asta ai putea tu sa faci. Cei care au venit, probabil îs de la compania de linie, adică din strada Pina la contorul tău numa.
De la contor în casa, este problema ta. Poti chema un electrician de care o fi, sa verifice ce am spus mai sus, asta dacă tu nu te pricepi.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Chemat din nou electricienii. Pe factura este un numar de telefon unde sa anunti problema.

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Sa chemi inapoi electricienii, sa le spui ca sunt prosti si dupa ii lasi sa si faca treaba laughing) a facut undeva scurtcircuit si de aceea iti tot sare siguranta