| robby007 a întrebat:

In 2 zile trebuie sa imi ajunga un colet din alta localitate. Eu n-am mai ridicat niciodata un colet de la posta. Imi puteti spune cum se procedeaza?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci cu Cartea de Identitate si completezi avizul ce ti-l dau ei si gata. Nu-i o problema complicata.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă coletul sosește prin Poșta Română, atunci vei primi în cutia poștală o înștiințare. E menționată ziua, în care trebuie să te prezinți la poștă, pentru a-l ridica. Nu uita să ai la tine, actul de identitate, fiindcă în lipsa acestuia, nu ți se va înmâna niciun colet. Și banii necesari, dacă coletul e cu plata ramburs (în cazul în care ai cumpărat ceva, online).
La poștă, nu trebuie să completezi nimic, ți se va solicita doar o semnătură, care face dovada primirii coletului.
Dacă nu ți-l ridici în termen de trei zile, vei plăti taxa de magazinaj.