Întrebare recomandată | Anonymous2122 a întrebat:

Salut la toată lumea. Întâmpin o problema destul de mare pot zice. Am făcut un împrumut in Germania măricel și din mai multe motive personale trebuie sa ma mut urgent in România neputând sa ma reîntorc in Germania. Credeți ca as putea ajunge la o intelegere cu banca respectiva și sa plătesc lunar din salariul din țara sau încerc degeaba sa vorbesc cu ei? Împrumutul nu a fost făcut cu gândul sa le dau teapa, nu sunt genul sa fug de responsabilități din acest motiv pun aceasta întrebare, mulțumesc anticipat pentru răspunsuri și va rog nu va dati cu părerea aiurea.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca sunt prea curiosji cei de la banca de unde le vin banii. Important este ca la data scadentei sa existe banii in contul lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Noi nu avem de unde sa stim termenii si conditiiile imprumutului bancar de la acea banca din Germania, ca atare nu putem sa te sfatuim in vreun fel.
Ti-as sugera sa mergi in persoana la banca respectiva si sa discuti termenii de plata, in conditiile mutarii din Germania, ori plata integrala a imprumutului, inainte de termen, cu recalcularea dobanzii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta ai un contract cu banca din care urmează să achiți o rată lunară. Dta poți achita această rată de oriunde din lume, prin transfer bancar. Este puțin probabil ca ei să accepte o înțelegere în care dtale să ți se schimbe rata lunară pe motiv că dta ai salar mai mic, fiindcă te-ai mutat în România.

| mihai69 a răspuns:

Ia legătura cu ofițerul de credite de la respectiva bancă și stabilește cu el clar și detaliat ce ai de făcut pe viitor. Te asigur că te va lămuri mult mai bine decât noi.

| anonimg a răspuns:

Regis merita funda.
Banca iti va da un cont, iar tu trebuie sa livrezi banii in contul acela in mod lunar mai inainte de ultima zi scadenta lucratoare.
Poti face asta din orice tara. Un cont de paypal te va ajuta mult mai usor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Cu conditia sa aiba si banca cont de PayPal si sa accepte metoda asta de plata, nu crezi? big grin

| Donsavas a răspuns:

Poti incerca sa i contactezi si sa i întrebi dar mai bine vorbesti cu un avocat specializat!

| vmalex21 a răspuns:

La cât de f...i sunt nemții cam greu sa ajungi la o înțelegere.In principiu depinde de suma, pentru sume de câteva mii de Euro nu se vor osteni sa te caute in tara.Cred ca ii va apuca rasul cand vor auzi ca dintr-un salariu de 400 de euro vrei sa le dai cate 100.In schimb te vor baga in Schufa, un fel de baza de date cu datornicii si astfel vei avea probleme cu orice contract daca vei mai reveni vreodata în Germania.Pe partea penală daca pana acum ai fost un bun platnic nu poti fi acuzat de înșelăciune.