| maddog95 a întrebat:

mi-a venit in minte o poveste si nu mai stiu cum se cheama cred ca-i din biblie ii vorba despre un om care avea de toate famile pamant de toate, dar dumnezeu la pus la incercare sa vada daca iii credincios chiar si dupa ce ii ia tot, iar dupa ce a facut acest lucru acel om a continuat sa creada in d-zeu. asa-i in mare va rog ziceti-mi cum se numeste

Răspuns Câştigător
| Gymy a răspuns:

Din ce inteleg eu ca imi spui eu imi aduc aminte de dreptul iov
am invatat in clasa a 8a era un om care le avea pe toate si pe urma Dumnezeu le-a lua pe toate avere, copiii ii au murit si el tot credea in Dumnezeu si dupa aia Dumnezeu ii a dat totul inapoi
http://paginiortodoxe.tripod.com/vsmai/05-06-sfintul_si_dreptul_iov.html

2 răspunsuri:
| PotatoMustDie a răspuns:

E povestea cu Iov, apropo i-a dat si o boala cred ca stii

| claudiuflorin a răspuns:

Moise cred. Sau Samson vechiul testament -judecatori!