| xSNGHOSTx a întrebat:

Daca eu cred in ceva
in un dumnezeu(cred ca ne a facut ceva/stiu ca cineva/ceva ne a creiat)
dar nu cred in biblie biserica sarbatori preoti rugaciuni etc.
cum se cheama aceasta religie(daca are vreun nume)

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca tu crezi ca Isus=Dumnezeu, atunci esti crestin. Altfel, se numeste deism.

| ania a răspuns:

Teism

| RAY a răspuns:

Deist,crezi ca totul a fost creat de o divinitate, panteist cum a fost einstein, crezi ca natura insati are conștiința și a creat totul, în ambe acei creatori nu intervin și nu le pasa de umanitate și totul e bazat pe știința, vad ca ti au răspuns și fanatici creștini, cică un singur dumnezeu împărțit în 35000 de demonatiuni, ciudat, creștini nu se pot pune de acord cu o singură religie dar cică d un singur dumnezeu, numai vb ca sunt diferențe mari între ei și se considera religia perfecta fiecare din alea, nu se inteleg deloc intre ei nici paștele nu il au toți in acelaș zi, dar dumnezeu e unul cică și biblia nu se contrazice )))))

| anonimg a răspuns:

"Astfel, credinţa vine în urma auzirii, iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos" (Romani. 10:17).
Te numești creștin. Sau mai concret, creștin nepracticant.
Pe când un creștin practicant merge la biserică, citește Biblia, se roagă. Mersul la biserică, citirea Bibliei, rugăciunea, sunt forme de închinare.
Tu crezi în existența lui Dumnezeu, dar nu te închini Lui.
Nu există o denumire oficială a celor ca tine, a acelora care cred în existența lui Dumnezeu dar nu se închină Lui în vreun fel anume. O astfel de credință nu prea îți este de folos. Dumnezeu cere să Îl cunoaștem. Ceea ce crezi despre El, nu te îndeamnă să cunoști mai mult despre El?

Posibil ca în inima ta să se fi instaurat secularismul. Adică este mai importantă o burtă plină decât spiritualitatea; mai important să ai o casă aici pe pământ decât o locuință în Împărăția lui Dumnezeu; mai importante sunt bogățiile vieții acesteia decât un loc lângă Dumnezeu; mai importantă viața aceasta decât viața veșnică.
Credința într-un lucru sau într-o persoană nu ne este de niciun folos, de niciun ajutor dacă suntem străini de acel lucru sau de acea persoană. De exemplu, degeaba cred eu că există Mike Tyson, dacă eu nu-l cunosc și nici el pe mine; nu mă poate ajuta în nicio situație neplăcută. Sau degeaba cred eu că un job bun mi-ar aduce un venit de 5 mii de euro pe lună, dacă eu sunt străin de acel job.
Dumnezeu dorește să-L cunoaștem. Dacă există în inima ta vreo dorință de a cunoaște pe Dumnezeu, atunci urmează acea dorință pentru că este de la Dumnezeu; și îți va aduce beneficii de care nici nu-ți imaginezi.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Adică este mai importantă o burtă plină decât spiritualitatea"

Misticismul nu e spiritualitate. Crestinismul nici atat. E doar o afacere cu iluzii.

| Seba2013 a răspuns:

Daca crezi anumite afirmatii adevarate insa nu ajungi la tabloul corect inseamna ca esti ca un om incomplet, fara o mana.

Nu poti sa ai virtutea iubirii daca nu o ai mai intai pe cea comunitara. Pentru ca nu ai materialul pentru a dezvolta iubirea. Eu te-as numi orfan religios. Pentru ca ai anumite calitati religioase. Crezi in anumiti actori sau puncte de vedere ale religiei. Mai te-as numi si alexitimic religios. Inca nu ai constiinta de anumite fapte obiective. Nu esti constient de anumite fapte care exista si iti apar ca inconsciente. Trebuie sa le rationalizezi si constientizezi ca ele exista si pot deveni un obstacol pentru crestere, dezvoltare, mantuire, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vreo religie. Pur și simplu ești un om care nu crede în Dumnezeul adevărat. Nu poți sa zici ca ești credincios dar nu crezi în Biblie, rugăciuni, biserica. Aceasta sunt de la Dumnezeu, deci, dacă zici ca crezi în Dumnezeu, trebuie sa crezi și în ele. Și nu e destul doar sa crezi ca exista un Dumnezeu ca să poți fi creștin sau ceva. Și nu am auzit niciodată de vreo astfel de religie. În general, când un om crede ca un anumit zeu exista, crede și în lucrurile lăsate de acel zeu pe pământ (fie ele neadevărate, deoarece numai Dumnezeu e Dumnezeul adevărat)

| Parakeets a răspuns:

Păi idee este ori crezi și faci și ce spune El. Acum sincer, nici eu nu pot spune exact că pot declara o religie ca cea mai perfectă. Însă țin să cred că totuși Ortodoxia asta sau măcar creștinismul se apropie mai mult de Alfa și Omega ăsta. happy Știu că o să sune tot a rasism și o să-mi iau hate, dar asta vreau eu să cred, că măcar creștinismul (Iisus, Sfântul Duh și chiar Maica Domnului nu ar fi personaje cu care adormi easy hoarda) și ar fi invenții frumoase. Deci da cred că asta e mai reală.
Dar acum să crezi doar într-o putere divină fără să ai totuși și niște repere, să le asculți, să le vezi, simți, chiar trăiești și integrezi în eul și comportamentul tău și să te numești credincios, e cam sad. E ca și cum ai spune că tu ai părinți și crezi în ei, dar când e să faci ceva, copil fiind nu asculți niciodată de ei. happy
Cam ce spui tu, sună a un om ce crede mai mult în Univers (și că acolo ar fi o putere mai mare) dar ăștia cam sunt ateii. Deci ateii de fapt nu cred în nimic. Doar în legile Universului și a științei. Deci atunci nici tu nu crezi în nimic, doar în Univers. Ori asta, ori poți fi un copil super mic, ce doar simți/crezi tu că ar fi cineva mai sus de toți pe acolo, prin Univers, dar habar nu ai ce e credința și drumul cu God ăsta. Până la urmă, orice ai crede despre religii, atunci când God te cheamă și-ți arată calea și tu te decizi să o urmezi, ești mai presus chiar și de doctrină. Ești pur, ești nou, ești născut într-u Domnul și cu Domnul. happy Dar asta ține doar de tine să crezi, să ajungi la nivelul ăla. Ai grijă că ceea ce spui aici, în întrebare, e semn că God ăsta îți dă totuși semnale că te vrea în oastea lui și în fel și chip se luptă să-ți arate că El există. Dar ce faci cu feelingul ăsta, cu sâmburașul ăsta de credință de tine depinde. Doar tu îl poți accepta și înflori sau stârpi.

| doctorandus a răspuns (pentru Parakeets):

Eu cred ca Dumnezeu exista. Dar nu cred ca profetii, preotii si pastorii au habar de ce vrea Dumnezeu. Ei iti vorbesc din ce-i macina pe ei, nu din gandurie lui Dumnezeu.

| Parakeets a răspuns (pentru doctorandus):

Păi eu și mai mult cred, domnule Doctorandus. Cred că am spus clar că totuși nu dau 100% crezare niciunei credințe, dar totuși în inimea va fi mereu creștinismul. Nici pe cele mai emblematice personaje ale creștinismului nu am cum să le omit. Dar evident că și eu îmi pun întrebări, ba chiar L-am și acuzat pe God. N-aveți idee cât, toți voi care poate aveți impresia că am venit eu pe aici să profețesc verzi și uscate. Eu doar spun că poate altul e mai pur și bun ca mine și se poate mântui, înaintea mea. happy Dar totuși ceea ce am văzut și auzit mereu (în cazul meu, în tradiția ortodoxă) nu pot nici să neg acum pe deplin, însă am impresia că i-am dat un sfat ok, băiatului.
Ahhh, dar îmi era dor de oamenii de pe TPU. happy Oricum am mai citit pe aici chiar și fără cont. Dar nu e la fel ca atunci când ai cont. Și oricum nu e nici la fel cu statut de junior, față de statut de senior. Sper să-mi recapăt rapid funcția.

P. S. Cât de preoți, m-am cam convins și eu. Oricum Biblia afirma și de treaba că în zilele de pe urmă, nici duhovnicii nu vor mai fi duhovnici. Eu mizez chiar și aici tot pe faptul că duhovnic ori ba, tot oameni sunt și ei la origini. Omul e predispus prin urmare, la păcat, la rău, la perfid. happy Aș mai aduce chiar și argumentul că poate însă unde e mai sfântă inima (așa cum se presupune că ar fi Biserica și oamenii ei) acolo se luptă și mai mult Satan să corupă inimi și vieți.

| doctorandus a răspuns (pentru Parakeets):

In Biblie nu exista duhovnici. Existau preoti, al caror rol era sa sacrifice animale lui Iehova. Dar spovedanie sau consiliere spirituala nu erau treaba lor.

Ca ei aveau opinii religioase: da, aveau. Dar iudaismul nu este o religie bazata pe dogme. Si nici nu era, in Antichitate. Pentru evrei este important comportamentul religios si nu credinta religioasa. La crestini si la musulmani este extrem de importanta credinta in dogmele corecte. La alte religii nu este importanta, desi au si ele credinte religioase.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Idolatrie, asa se cheama! Ti-ai facut religie si dumnezeu de capul tau. "... dumnezeii neamurilor sunt idoli, iar Domnul cerurile a facut". - Psalmul 95:5 Ce-i spune Hristos samarinencei de la fantana lui Iacob: "Voi vă închinaţi căruia nu ştiţi; noi ne închinăm Căruia ştim, pentru că mântuirea din iudei este." - Ioan 4:22
Daca nu accepti adevarul revelat, pastrat si aparat in Biserica, prin Biblie si Traditie, atunci risti sa cazi in idolatrie.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Teism- substantiv neutru :
1. Credință în Dumnezeu înțeles ca unic, de altă esență decât lumea pe care a creat-o, ca ființă vie, dotată cu voință, ca persoană absolută, exterioară naturii, dar și imanentă ei prin prezența și acțiunea sa creatoare.
etimologie:
limba franceză théisme

| cippi a răspuns:

Domnul Isus a zis:
Ioan 8:24 – "De aceea v-am spus că veţi muri în păcatele voastre, căci, dacă nu credeţi că Eu sunt, veţi muri în păcatele voastre.""

Iacov 2:
17 – "Tot aşa şi credinţa, dacă n-are fapte, este moartă în ea însăşi."
18 – "Dar va zice cineva: „Tu ai credinţa, şi eu am faptele." Arată-mi credinţa ta fără fapte şi eu îţi voi arăta credinţa mea din faptele mele."
19 – "Tu crezi că Dumnezeu este unul, şi bine faci, dar şi dracii cred… şi se înfioară!"
20 – "Vrei dar să înţelegi, om nesocotit, că credinţa fără fapte este zadarnică?"

| Torahh a răspuns:

Inclina spre judaism. chiar te rog sa aflii mai multe si vezi daca este ceea ce inima ta cauta. Funda

| lucianz32 a răspuns:

Nicio religie, asta inseamna ca gandesti cu propriul creier. Prostimea are nevoie de o religie, sa se conformeze sa fie in randul lumii, sa fie la moda etc.