| Mihai300_6475 a întrebat:

Mi-am cumparat recent(24 decembrie) un Sony Ericsson Elm.Totul bun si frumos, telefonul e ok, insa nu pot accesa conexiunea wireless.am router wireless il folosesc, merge conectez laptopul nu o gaseste, insa gaseste 2 conexiuni ale vecinilor pe care nu le pot accesa deoarece sunt prea departe!?
mentionez faptul ca am reusit sa ma conectez la o retea wiereless de la patinoar.
care ar fi problema? ce setari trebuie facute routerului si cum le pot face?

Răspuns Câştigător
| matrixismyname a răspuns:

De ce nu le poti accesa? nu zice o eroare ceva?

Ai simplu rotuer wireless sau ai router+acces point? Unele device-uri (gen consola mea wii) vede si routerele si acces point-urile, insa nu se conecteaza decat la acces point-uri...

Citeste si tu manualu daca azi il cumparasi.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihai, spune-mi te rog daca iti merg si videoclipurile de pe youtube cand esti conectat la reteaua ta

| Mihai300_6475 explică:

Am un router D-Link DI-524.
habar nu am care e diferenta dintre asta si un access point, poate imi poti explica.
pur si simplu telefonul nu gaseste routerul.sa inteleg ca trebuie sa-i fac router-ului setari de access point? cum pot sa fac asta?

| Mihai300_6475 explică:

Am reusit sa il fac. daca cineva mai are problema asta sper sa fiu de ajutor.
nu reuseam sa conectez wireless-ul meu, conexiunea de acasa, insa in alta parte am reusit.asa ca am intrat pe site-ul routerului unde face setarile si am schimbat canalul si numele(primisem un pont cum ca numele trebuie sa fie X_Y, si din MIHAI a rezultat MIHAI_MIHAI, si a mers.cam asta a fost.

| Mihai300_6475 explică:

Nu,nu imi merg video-urile de pe youtube, in rest merge google/okazii...