| Sawarekh a întrebat:

Salut, mi-am luat in ultimul timp incaltaminte de la brand-urile din mall ( cele cunoscute ).

Aloc cam 120-200 lei pe o pereche, ideea este ca dupa 1-2 luni deja se strica, fara sa fac absolut nimic cu ei, doar merg normal, la servici, nu inteleg de ce....cu exceptia pretului, desigur.

De la ce pret sa ar trebui sa dau pe o pereche de incaltaminte ca sa ma tina macar 1 an de zile?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce brand găsești tu la 120.de lei? Da și tu 200 de euro pe o pereche de nike sau adidas

| anonimg a răspuns:

Cam de la 300 lei găsești ceva mai rezistent.
30 zile ai garanție la produs; dar nu mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odată am dat 220 RON pentru pereche de pantaloni adidas, cumpărați din showroom Adidas ( sau cum sa zic, reprezentanță?). Într-o vara s-au decolorat rău.

Odată am cumpărat un tricou cică nike : 145 lei care s-a decolorat într-o vara. Numai fake-uri se vând prin mall. În fine, nu toate pentru ca în 2015 am cumpărat din același Mall o vesta nike redusa de la 600 lei la 240 lei. Astăzi încă o am și suntem în 2023.

Apoi restul am cumpărat de pe originals multe produse. Calitate și produse originale, nu am nimic de comentat.

Acum am cam scăzut pretenția la îmbrăcăminte, ma îmbrac de la China Shop. Cu 200 ron merg acolo și cumpăr haine de nu am loc unde sa pun în dulap. Am cumpărat câteva, nu sunt firma, dar sunt bune. Adevărat ca trebuie ajustate. Spre exemplu pantalonii cu elastic pentru "ca cade" de pe tine. În rest nu mai cumpăr haine de firma, mai mult încălțăminte și iau fie de la originals, fie eMAG.

Varza cu încălțămintea sunt cei de la deichmann. De la ei am cumpărat nike original, m-a ținut 3 ani, însă încălțămintea de iarnă no name făcută sa reziste o singura iarna apoi rupți. Odată m-am dus la retur cu niște pantofi cumpărați de la ei care s-au rupt în 6 zile. Mi-au dat banii înapoi.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Mentalitatea gresita a romanilor, ca ce e scump e musai bun. Nu este asa.
Din pacate incaltamintea de azi e toata din inlocuitori care cedeaza foarte repede. Cauta incaltaminte din piele naturala.

| Sawarekh explică (pentru Dandiiiiiiii):

Da, observ ca asa gandesc multi.
Eu sincer chiar nu cred ca o pereche de 1000 lei e mai buna decat una de 500.
Insa totusi, se deterioreaza foarte rapid, am cumparat de la Zara de exemplu, niste tenesi sport, in mai putin de 1 luna, au inceput sa se dezlipeasca, e incredibil asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru Dandiiiiiiii):

Ba da ce e scump e bun, ce e din piele naturală e scump

| RAY a răspuns (pentru Sawarekh):

E mai bun alea de 200 de euro

| mihhay a răspuns:

Salut! În ultimii aproape 4 ani am folosit predominant o pereche de adidași de la Decathlon (ceva brand de-al lor, Quechua cred, plătit vreo 90 lei și utilizați mai mult la interior) și două perechi de la Skechers : Trekkings Escape Plan 51591/NVOR Navy/Orange (ăștia sunt cam roși la călcâi dar exteriorul arată bine) și Marble Rock 220112/BKYL Black/Yellow (ăștia sunt relativ noi, arată ca noi). Deci recomand Skechers, sunt ușori și confortabili, țin mult (părerea mea) și costă 300-350 lei, dar poate îi găsești la ofertă la 250 lei.

| relian a răspuns (pentru mihhay):

Skechers au cea mai poroasta talpa la majoritatea, baga talpa de aia facuta din mai multe bucati, straturi si se dezlipesc, is lamurit eu de incaltamintea lor.
Asa cas usoare da, daca ar face talpa dintr-o bucata ar fi asa cum spui tu f buni, dar le fac din straturi sa se duca rapid sa cumpere omu altii laughing niste tilhari.
Am avut si eu o pereche cu talpa asa dintr-o bucata, pe aia i-am folosit la munca zi de zi si au tinut f mult.Prefer pe aia din canvas, nu piele nu sintetic.
Asa ca pantof de oras cel mai mult mau tinut Nike Air model 2009, mau tinut aia peste 10 ani purtati zi de zi pe afara. Dupa am mai luat inca 2 perechi ce le am si acum.
Chestia este ca is cei mai scumpi, nu gasesti la reducere niciodata, dar arata si f bine, eu cum is lat nu se fac lopatari, aia ma incintat cel mai mult.
Dar na, nu toti dau 160$ pe o pereche de pantofi.La Skechers ma duc mai frecvent, au magazin f mafre chiar linga mine, nu mai gasesc asa buni cum vreau eu, cum stiu eu. Unde pui ca sau bulangit rau, au acu niste preturi, ma duc la mall sa iau decat de la ei, deci acelasi pantof de la mall de la macys de exemplu ii iau si la juma de pret comparativ cu ei laughing
Din piele sunt barnduri f bune ce lumea nu-i stie, lumea se arunca la de astia Nike, adidas, puma, la mai stiu eu ce mai cunoscuti, cred ca daca aia fac nu stiu ce lucru bun, deja orice fac aia e sfint, nu-i deloc asa, fiecare face anumite lucruri bune, pe linga baga buleala la greu laughing asa este peste tot.
Trebuie sa stii ce fac bun fiecare si sa cumperi de unde trebuie.
Uite din aia de piele, acu mi-am adus aminte am in RO am dus eu acolo o pereche de Skechers din piele, i-am folosit pe afara, am lucrat cu ei si prin noroi is super buni, dar eu vreau din canvas happy pe aia i-am dus in RO am zis cand ma duc iarna sa ii folosesc.
Adevar is f buni si talpa e tot din cauciuc o singura bucata, groasa, tapana, f buni, dar nu trebuie sa generalizam sa zic gata aia fac numai lucruri bune.
Asa doar sa te uiti la lucruri, da toate is bune laughing.